تماس با ما

خانه انیمیشن ، خانه ایست برای تمام خانواده ی بزرگ انیمیشن ایران.

- Advertisement -
مقالات

۲۰ درسی که می‌توان از مشاهده‌ی فیلم‌ های دیزنی آموخت

2.47Kviews

همه‌ی ما به کارتون‌ ها و فیلم‌ های دیزنی علاقه داریم. حال اگر کودکی ۶ ساله، جوانی ۲۸ ساله یا مردی ۴۰ هم باشیم، یکی از آنها در فهرست بهترین تجربیات زندگیمان جا خوش کرده است.

اصولاً وقتی با مشکلاتی کاری، مالی یا روحی دست و پنجه نرم می کنیم و هیچ چیز بر وفق مرادمان نیست، فیلم‌ های دیزنی می‌توانند تفکرات منفی را از ذهنمان جدا کرده و روحمان را جلا دهند.

البته در پس تمامی فیلم های دیزنی سرگرم کننده، مطالب عمیقی نهفته و می‌توان با مشاهده‌ی آنها درس‌های بزرگی درباره‌ی زندگی آموخت. مسلماً بسیاری از کاربران به هنگام مشاهده‌ی این کارتون‌ها، آنها را بر اساس ماهیتشان قضاوت کرده و دست کم می‌گیرند.

به همین دلیل سعی کردیم به بررسی ۲۰ عدد از فیلم‌ های دیزنی بپردازیم تا درس ‌ها‌ی نهفته‌ در آنها را مرور کرده و سعی کنیم در زندگی روزمره به کارشان ببندیم.

 ۱- زندگی یک حشره؛ از بیان حرفت نترس

این انیمیشن داستان حشره‌ای خلاق و حواس پرتی را به تصویر می‌کشد که توسط دیگر مورچه‌ها اصلاً جدی گرفته نمی‌شود اما او نا‌امید نشده و بالاخره مورچه‌های دیگر هم متوجه می‌شوند که باید به حرف‌هایش توجه کنند.

درسی که از مشاهده‌ی این روایت می‌توان آموخت این است که اگر ایده‌‌ای دارید، ساکت نمانید و در جلسه‌ها آن را مطرح کنید. تمام تلاش خود را بکار ببندید تا توجه مدیران را به خود جلب کرده و ایده‌تان را به بار بنشانید.

۲- آلیس در سرزمین عجایب؛ کنجکاوی صفت بدی نیست

آلیس به قدری کنجکاو بود که از غوطه‌ور شدن در دنیای خیالی و سرزمین عجایب نترسید. شما نیز می‌توانید همانند او از موقعیت‌های خطرناک کاری یا احساسی نترسید. کنجکاو باشید، سراغ آن بروید و با موقعیت‌های ناشناخته مواجه شوید تا نتیجه آن را ببینید.

۳- مولان؛ گاهی اوقات خطر کن

در این داستان، مولان مجبور می‌شود جای پدرش را در ارتش بگیرد و به جنگ مغول‌ها برود. او بر خلاف خواسته‌ی خانواده‌‌اش، این مسئولیت خطیر را پذیرفت و ریسک کرد تا شرف و آبرو‌ی خاندانش را حفظ نماید.

گاهی موقعیتی پیش می‌آید که باید ریسک کرد و خطر را به جان خرید. حال اگر این مسئله پذیرفتن شغل و مسئولیتی جدید باشد یا تغییر کلی نحوه‌ی زندگی؛ تنها کافیست به خود اطمینان کنید و به دل خطر بزنید.

۴- هرکول؛ برای رسیدن به مقصود باید سخت تمرین کرد

در پایان روایت این کارتون، هرکول تمامی مشقت‌ها را می‌پذیرد و برای رسیدن به عنوان قهرمانی، سخت تمرین می‌کند. این تمرین‌ها بالاخره به بار می‌نشیند و او در پایان به قهرمانی تبدیل می‌شود که علاوه بر برخورداری از قدرت جسمانی بالا، روح بزرگی هم دارد.

اگر شما هم این مطلب را سرلوحه‌ی زندگی‌تان قرار دهید، موفق خواهید شد خودتان را به شخصیتی تبدیل کنید که به تمامی مقاصد و اهدافتان دسترسی پیدا می کند.

۵- شیرشاه؛ معلم و راهنمای مناسب خود را انتخاب کن

اگر به زندگی‌ خود بنگرید، همواره در تک تک لحظات آن، فردی حضور داشته که شما را راهنمایی کرده‌ است. این فرد می‌تواند برادر، خواهر، آموزگار قدیمی یا حتی مدیر شما باشد. در این کارتون، میمون شگفت انگیز نقش راهنمای سیمبا را بازی می‌کند و در مواقعی که نمی‌تواند چه راهی را در پیش بگیرد، وی را راهنمایی می‌کند.

مطالعه کنید:  وقتی تنبل ترین کاراکتر دیزنی قراره کار شما رو در دنیای واقعی راه بندازه!

داشتن یک راهنمای حاذق، می‌تواند کیفیت زندگی‌تان را دستخوش تغییر کرده و به شما کمک کند. پس اگر گاهی بر سر دو راهی ماندید و احتیاج به مشورت داشتید، نترسید، معلم خود را انتخاب کرده و از او کمک بخواهید.

۶- راتاتویی یا موش سرآشپز؛ پاداش آنچه نکرده‌ای را قبول نکن

بر اساس آموخته‌های اخلاقی، انسان نباید برای کاری که انجام نداده، پاداش بگیرد چرا که استحقاقش را ندارد و دیر یا زود دستش رو می‌شود. برای مثال در این روایت، آلفردو تصور می‌کرد که هیچ گاه کسی ماهیت موش سرآشپز را نخواهد فهمید اما اینطور نشد و پرده از این راز برداشته شد.

۷- شاهزاده خانم و قورباغه؛ کار سخت نتیجه می‌دهد

تیانا شاهزاده‌ای است که قصد دارد بزرگترین رستوران تاریخ را بسازد و برای این هدف مجبور می‌شود شبانه روز کار کند تا نتیجه‌ی آن را ببیند. در پایان این اتفاق رخ می دهد.

شما هم می‌توانید از تلاش تیانا درس گرفته و سخت به کار مشغول شوید. تمام کتاب‌های مدیریتی دنیا این مطلب را تایید می‌کنند که کار سخت در پایان نتیجه خواهد داد و شما تنها در این صورت می‌توانید به موفقیت دست یابید.

۸- در جستجوی نمو؛ به تلاشت ادامه بده

در این فیلم یکی از شخصیت‌های دوست داشتنی فیلم‌ های دیزنی دیالوگ معروفی می‌گوید:

«وقتی زندگی تو را تحت فشار می‌گذارد، فقط به شنا کردن ادامه بده.»

همیشه زندگی نمی تواند بهترین لحظات را برایتان به ارمغان آورد. گاهی اوقات دچار مشکل می‌شوید و تصور می‌کنید که دیگر نایی برای ادامه دادن نمانده. در این لحظات کافیست تنها به تلاش خود ادامه داده و بپذیرید که در این لحظه شما ناراحت هستید. زندگی شامل لحظات خوب و بد زیادی است و بهتر است اوقات ناخوشایند را به علت روزهای مطلوبش تحمل کنید.

۹- گیسو کمند؛ از منطقه امن خود فاصله بگیر

راپونزل در قلعه‌ای دور افتاده، اسیر شده و نمی‌داند دنیای بیرون از قلعه چه شکلی دارد. او بدون ترس از بالای قلعه به پایین پریده و از منطقه امن خود فاصله می‌گیرد. او بر اثر همین تصمیم درگیر ماجراجویی‌های زیادی می‌شود و تجربیات جدیدی می‌آموزد. حتی عاشق می‌شود و برای عشقش فداکاری می کند.

زندگی واقعی هم بدین شکل است. اگر نترسید و از منطقه امن خود فاصله بگیرید. مسلماً چیز‌های زیادی خواهید آموخت و تجربیات مختلفی کسب می‌کنید.

۱۰- سیندرلا؛ وقت گرانبهاست

داستان سیندرلا نشان می‌دهد که هر لحظه باید قدر موقعیت‌های خود را بدانید. او مجبور می‌شود برای رفتن به جشن پادشاه، کارهای زیادی را به پایان برساند. سیندرلا به هر شکل ممکن می‌کوشد تا به هدف خود برسد و در پایان موفق می شود در جشن پادشاه حضور پیدا کند. پس بهتر است شما هم کار امروز را به فردا نیندازید و قدر موقعیت‌های خود را بدانید چرا همه میدانیم وقت گرانبهاترین دارایی انسان به شمار می‌رود.

مطالعه کنید:  انیمیشن های شاخصی که در ۲۰۱۹ خواهید دید

۱۱- سفید برفی؛ پاداش مهربانی خود را خواهی گرفت

سفید برفی دختر خوش قبلی بود که حتی برای ملکه‌ی شرور نیز دلسوزی می‌کرد. او به قدری مهربان بود و به دیگران محبت می‌کرد که در پایان دیگران هم این رفتار را تکرار کرده و او را از مرگ نجات دادند.

اینکه شما در دنیای کنونی مهربان باشید، مسئله‌ی بسیار سختی است اما اگر بتوانید بدون انتظار مهربانی کنید، آنگاه بین جامعه‌ی سنگدل امروز به فرد خاصی تبدیل می‌شوید که همگی از شما با نیکی سخن خواهند گفت.

۱۲- دیو و دلبر؛ قضاوت کردن از روی ظاهر، کار درستی نیست

این روزها همه در ثانیه‌ی اول یکدیگر را قضاوت می‌کنند. حال بر اساس رفتار‌های یک شخص یا پست‌های شبکه اجتماعی وی. با این حال مشاهده‌ی بل که بدون درنظر گرفتن ماهیت یک دیو، با او وقت می‌گذراند و کم کم عاشقش می‌شود، می‌توان فهمید با قضاوت زودهنگام درباره‌ی افراد نمی توانیم روح یا سرشت زیبای آنها را بشناسیم.

۱۳- پری دریایی؛ به دنبال تحقق رویاهای خودت باش

گاهی اوقات ممکن است در زندگی شما، صحبت‌ها و تفکرات فرد خاصی روی شما تاثیر بگذارد. حال می‌تواند این فرد والدین یا دوستان شما باشند و برایتان تعیین تکلیف کنند.

باید این مسئله را به ذهن خود بسپارید؛ تنها شمایید که اتفاقات زندگیتان را تجربه می‌کنید. پس بهتر مسئولیت تمام تصمیمات خود را به عهده بگیرید و در راستای رسیدن به رویاهایتان پیش بروید.

۱۴- زیبای خفته؛ امیدت را از دست نده

به گمانم شاهزاده آرورا جز بدشانس‌ترین و بدبخترین شخصیت‌های دیزنی به شمار می‌رود. جادوگری سیاه در یک سالگی او را طلسم کرد و او به همین دلیل مجبور شد تمام دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را دور از والدینش بگذراند.

دست زمانه پرنسس ما را ۱۸ سال به دخترک روستایی و فراری تبدیل کرده بود. پس از آن هم وقتی تازه عشق را تجربه می‌کرد، به خواب ابدی رفت تا شاید شاهزاده‌ای سوار بر اسب سفید، سراغش آمده و نجاتش دهد.

با این وجود، آرورا هیچ لحظه نا امید نشد و در پایان پاداش صبرش را گرفت. این مسئله نشان می‌دهد اگر واقعا به توانایی‌هایتان اطمینان داشته باشد، نباید نا امید شوید چرا که در بدترین شرایط هم ممکن است ورق بگردد و دنیا به کامتان شود.

۱۵- علاالدین؛ به کم راضی نشو

روایت علاالدین دقیقاً عکس داستان آروراست. شاهزاده‌ی این داستان می‌توانست با هر مردی که می‌خواست ازدواج کند و سالها به آرامی زندگی کند. با این وجود، به شاهزاده‌های مغرور راضی نشد و دست بر قضا عاشق دزدی خوش قلب شد.

گاهی اوقات لازم است که قید برخی موقعیت‌های معمولی را بزنید و سراغ تحقق رویایتان بروید. اگر مسئله‌ای قلبتان را راضی نمی‌کند، ترس نداشته باشید و سراغ چیزی بروید که قلبتان را به تپش می‌اندازد.

مطالعه کنید:  هنر قصه گویی (قسمت چهارم)

۱۶- پوکوهانتس؛ برای آنچه اهمیت می‌دهی بجنگ

این فیلم جدای از ویژگی‌های تاریخی و افسانه ای خود حاوی یکی از مهترین درس‌های به نمایش درآمده در فیلم‌های دیزنی است؛ اگر به چیزی باور دارید، برایش بجنگید. حتی اگر مجبور شوید تمام زندگیتان را فدایش کند.

به همین دلیل است که پوکوهانتس برای مردمش، سرزمینش و جان اسمیت جنگید و حتی حاضر شد جانش را نیز فدا کند.

۱۷- شجاع؛ خانواده همیشگی است

شخصیت‌های این فیلم یادمان می‌اندازند که دوستان رفتنی هستند اما خانواده همیشگی است. داستان مریدا، اهمیت واقعی خانواده‌ را نمایان می‌کند. شاید این مطلب به نظر نسل امروز منطقی نیاید اما پس از گذشت مدتی بدون آنها، مسلماً به اهمیتان حضورشان پی می برید.

۱۸- یخ زده؛ شخصیت خودت را بپذیر

السا به علت توانایی‌های ویژه و سحرش همواره خود را از دیگران مخفی می‌کرد. این مسئله موجب شده بود که منزوی گردد و نتواند از زندگی لذت ببرد. با این وجود پس از پذیرفتن تفاوت خود با افراد پیرامونش متوجه شد که می‌تواند خود را رها کرده و از زندگی متفاوتش لذت ببرد.

این روایت عجیب نشان می‌دهد که بهتر است همان ابتدا تفاوت خود و دیگران را بپذیرید تا بتوانید با در نظر گرفتن این مسئله به راحتی زندگی کنید. در نظر داشته باشید قرار نیست همه‌ی انسانها شبیه به هم زندگی کنند.

۱۹- پینوکیو؛ دروغگو پایان خوشی ندارد

به طور کلی بینی پینوکیو نشان دهنده‌ی این است که دروغ پایان خوشی ندارد و بالاخره تاثیرش را در زندگیتان می‌گذارد. اگر شما کاری را با دروغ شروع کنید، مجبور می‌شوید برای مخفی ماندنش، دروغ دیگری بگویید. این مسئله موجب می‌شود که ناگهان ببینید که در تار عنکبوت بزرگی از دروغ‌های بی شمارتان گیر کرده‌اید و نمی‌تواند از آن خارج شوید.

پس اگر می‌خواهید زندگی آرام، بی حاشیه و بدون دغدغه‌ای داشته باشید، بهتر است از دروغ گفتن بپرهیزید.

۲۰- داستان اسباب بازی؛ به دنبال رسیدن به اهدافت تا بی نهایت سفر کن

وودی و باز در این فیلم متوجه می‌شوند که هیچ رویایی دست نیافتی نیست و به حتی به غیرمعمولترین آرزوها نیز می‌توان رسید. باز در ابتدای داستان این رویای را داشت که روزی در فضا پرواز کند. تمام مدت وودی به او می گفت که اسباب بازی است و قادر تیست پرواز کند اما بالاخره این اتفاق در سکانس‌های پایانی رخ داد.

در صحنه‌های پایانی وودی و باز مجبور شدند برای رسیدن به صاحبشان اندی، به سوی بی نهایت و فراتر از آن اوج بگیرند. این مسئله نشان می دهد که باور داشتن یک هدف به ظاهر غیر ممکن می‌تواند آن را به واقعیت تبدیل کند.

منبع: digiato

این مطلب چقدر مفید بود؟

به این پست امتیاز دهید!

متوسط آرا / ۵٫

Leave a Response

8 + 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.