اخبارمقالات

۱۰ انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

6.98Kviews
۴
(۳۶)

۱۰- آب ایورکس

10 انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

آب ایورکس، انیماتور مشهور هالیوود، طرح اولیه مربوط به میکی موس را برای کمپانی والت دیزنی کشید. او به همراه لس کلارک (یکی از ۹ پیرمرد افسانه ‌ای دیزنی) روی طراحی شخصیت کار می کرد. زمانی که والت دیزنی تصمیم به راه اندازی استودیوی دیزنی کرد او اولین کارمند و همکار او در استودیو بود که این امر به واسطه مهارت و دوستی اش با والت دیزنی بود و پس از مدتی تبدیل به مهمترین دستیار اوایل دوران کاری دیزنی شد.

آثار شاخص آب ایورکس

۱۰- همکاری در طراحی شخصیت میکی موس ۲- خالق شخصیت فلیپ قورباغه

 

۹- نیک پارک

10 انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

او متولد ۱۹۵۸ است و بیشتر به‌خاطر ساختِ انیمیشن ‌های والاس و گرومیت و گوسفند ناقلا مشهور است.او تا کنون چهار بار برنده جایزه اسکار شده است.

آثار شاخص نیک پارک:

۱- شلوار اشتباهی ۲- اصلاح نزدیک ۳- یک روز دور از زمین ۴- والاس و گرومیت: نفرین موجود خرگوش ‌نما ۵- فرار مرغی ۶- قضیه قرص نان و مرگ

 

۸- گندی تارتاکوفسکی

گندی تارتاکوفسکی 

گندی تارتاکوفسکی در روسیه متولد و بزرگ شده است. و در دوران بچگی به همراه خانواده خودش به امریکا مهاجرت کرد. او به کتاب های کمیک بوک و انیمیشن علاقه ی بسیار زیادی داشت و همین علاقه او باعث شد تا تحصیلات خود را در زمینه انیمیشن در (کال آرتس) لس انجلس شروع کند. در کارنامه این انیماتور و کارگردان موفق کارهایی همچون  آزمايشگاه دکستر، جک سامورایی، جنگ ستارگان: جنگ های کلونی و…. هتل ترانسیلوانیا دیده می شود.

آتار شاخص گندی تارتاکوفسکی:

۱- آزمايشگاه دکستر ۲- جک سامورایی ۳- هتل ترانسیلوانیا ۱ و ۲

 

۷- تکس آوری

10 انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

تکس اوری در سال ۱۹۳۵ نخستین فیلم خود را با برادران وارنر تولید کرد. سرشت پر از هیجان کاراکتر های اوری مخاطبان بیشتری نسبت به کاراکتر های دیزنی به ویژه از میان کودکان را جذب خود می کرد. او همان کسی است که شخصیت های کارتونی مشهوری چون دافی ، چیلی ویلی را در دوره طلای انیمیشن هالیود آفرید . او بیشتر کار های اش را با همکاری استودیو های وارنر بروز و مترو گلدوین مایر عرضه کرد.

مطالعه کنید:  حضور 30 شرکت معتبر داخلی در چهارمین بازار ملی پویانمایی

او همچنین خالق کاراکتر معروف و محبوب (باگزبانی) است .

آثار شاخص تکس آوری:

۱- کوچک قرمز سواری هود ۲- من عاشق آواز خواندن هستم ۳- یک خرگوش وحشی ۴- شکار خرگوش ۵- تعقیب گنگ ۶- سنجاب ابله

 

۶- جان لستر

10 انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

جان لستر ۵۹ ساله همانند کودکانیست که دائما در حال جنب و جوش هستند. جمله مورد علاقه او “من خیلی هیجان زده شدم” است و اشیا کاملا کمیاب و نادر او سراسر دفترش در استودیو انیمیشن پیکسار را فراگرفته است، دفتری که او در آن نیروی خلاق مسلطی برای ساخت انیمیشن های معروف و جذابی چون داستان اسباب بازی ها، هیولاها، ماشین ها و در جستجوی نمو بوده است. از زمانی که دیزنی در ۲۰۰۶ پیکسار را خرید، لستر مسئولیت نظارت بر این استودیوی انیمیشن افسانه ای را بر عهده دارد.

بسیاری او را به خاطر نبوغ و ابتکارش با عنوان «والت دیزنی معاصر» می نامند.

آثار شاخص جان لستر:

۱- داستان اسباب بازی ۲- داستان اسباب بازی های ۲ ۳- ماشین ها ۴- تهیه کننده اجرایی تمام فیلم های انیمیشن تولید شده در پیکسار

 

۵- مت گرینیگ

10 انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

مت گرینیگکارتونیست ، تهیه کننده و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است.وی تهیه کننده اصلی مجموعه‌های سیمپسون‌ها و فوتوراما است

 

۴- ویلیام هانا و جوزف باربرا

10 انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

جوزف باربرا انیمیشن ‌ساز و یکی از بنیانگذاران شرکت انیمیشن ‌سازی «هانا-باربرا» در سال ۱۹۱۱ میلادی در شهر نیویورک آمریکا به دنیا آمد. این هنرمند مشهور که گاها با نام «جو باربرا» نیز از او یاد می ‌شود. او در سال ۱۹۳۲، باربرای جوان در استودیوی انیمیشن‌ سازی «ون بیورن» مشغول به کار شد و مدتی بعد یعنی در سال ۱۹۳۶ به استودیوی «تِریتونز» پیوست. در سال ۱۹۳۷، وی به کالیفرنیا نقل مکان کرد و در شرکت «مترو-گلدوین مایر» استخدام شد.

مطالعه کنید:  10 چیزی که در مورد انیمیشن موآنا نمی دانستید

اما نقطه عطف در زندگی جوزف باربرا، آشنایی او با «ویلیام هانا» (یکی دیگر از انیمیشن ‌سازان سرشناس آمریکایی) و به دنبال آن ساخت سری انیمیشن های «تام و جری» بود. همکاری این دو هنرمند رفته ‌رفته افزایش یافت و در نهایت در سال ۱۹۵۷ میلادی، شرکت انیمیشن ‌سازی «هانا-باربرا» به طور رسمی تأسیس گشت.

شرکت انیمیشن ‌سازی «هانا-باربرا» با تولیدات پرشمار خود حق زیادی به گردن کودکان نسلهای گذشته داشت و بسیاری از مجموع ‌های کارتونی مشهور را از خود به یادگار گذاشت. آثاری همچون: «یوگی و دوستان»، «عصر حجر»، «اسکوبی-دو»، «اسمورف ‌ها»، «جانی کوئست» و… .

جوزف باربرا در سال ۲۰۰۶، در حالیکه ۹۵ سال سن داشت، دیده از جهان فرو بست.

آثار شاخص جوزف باربرا:

۱- تام و جری ۲- عصر حجری ها ۳- اسکوبی-دو

 

۳- چاک جونز

 

چاک جونز کار خود را به عنوان یک انیماتور شروع کرد و بعد ها کارگردانی انیمیشن را نیز به عهده گرفت. او کار خود را از استودیو برادران وارنر شروع کرد. شهرت او در خلق کاراکتر های انیمیشنی همچون کایوتی و رود رانر، هنری هاوک، په په لو پیو، ماروین مریخی، رالف گرگ، سام سگ گله، اسنیفلس و دیگر شخصیت های معروف دیگر است.

او در طول بیش از ۶۰ سال فعالیت هنری بیش از ۳۰۰ انیمیشن کوتاه ساخت، برنده سه اسکار کارگردانی، یک اسکار افتخاری، جایزه افتخاری اتحادیه فیلمسازان امریکا و تعداد زیادی جایزه معتبر دیگر شد.

آثار شاخص چاک جونز:

۱- چگونه گرینچ کریسمس را دزدید ۲- اپرا داک چیست ۳- خالق شخصیت های رود رانر و کایوتی ۴- یک بعدازظهر قورباغه ای ۵- اردک احمق

 

۲هایائو میازاکی

10 انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

هایائو میازاکی کارگردان مشهوری است که به او لقب (دیزنی ژاپن) را داده اند. او جدای کارگردانی ، فیلمنامه نویس و انیماتور نیز می باشد. انیمه های او دو بعدی هستند و پر از ایده ها و نکات اعجاب انگیز می باشند. از نظر اجرایی، کارهای اوفول فریمو پر از جزئیات هستند.

مطالعه کنید:  پيشتازي و رکورد شکني يک کارتون تازه

از آثار او، (شهر اشباح) در سال ۲۰۰۲ موفق به دریافت اسکار بهترین فیلم انیمیشن شد. نام شرکت انیمیشن سازی او استودیو گیبلی (Gibli) است.میازاکی تا به حال ۴۷ جایزه دریافت کرده است، یک اسکار و نامزدی دریافت ۱۷ جایزه اسکار دیگر هم در کارنامه خود دارد.

آثار شاخص هایائو میازاکی

۱- همسایه من توتورو ۲- شهر ارواح ۳- پورکو روسو ۴- قلعه کاگلیسترو ۵- شاهزاده خانم مونونوکه ۶- سرویس تحویل کیکی ۷- قلعه ای در آسمان ۸- ناوسیکا از دره باد

 

۱والت دیزنی

10 انیماتور برتر تاریخ دنیای انیمیشن به همراه معرفی آثار برجسته

والت ديزني (كه نام واقعی اش والتر اليا ديزني بود)، در سال ۱۹۰۱ در شهر شيكاگو و در یک خانواده کشاورز به دنيا آمد. پدرش ايرلندي و مادرش اهل آمريكا بود. اجداد او ایرلندی، آلمانی و انگلیسی بودند. او در سن ۱۳ سالگي، تحصيلات خود را در رشته نقاشي آغاز نمود و در دوران دبيرستان نيز همين رشته را ادامه داد. ديزني و كمپاني هاي مختلف آن، به دليل فيلم ها، كارتون ها و تكنيك هاي نوين فيلمسازي، موفق به دريافت ۴۸ جايزه اسكار از طرف «آكادمي علوم و هنر تصاوير متحرك» شدند. اين هنرمند كه ۳۰ جايزه اسكار را از آن خود ساخت، در سال ۱۹۶۶ در شهر لس آنجلس درگذشت.

آثار شاخص والت دیزنی:

۱- فانتاسیا ۲- بامبی ۳- دامبو ۴- پینوکیو ۵- سیندرلا ۶- سفید برفی و هفت کوتوله ۷- پیتر پن ۸- آلیس در سرزمین عجایب ۹- خالق کاراکتر میکی موس

این مطلب چقدر مفید بود؟

به این پست امتیاز دهید!

متوسط آرا ۴ / ۵٫ ۳۶

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهید!

Leave a Response

33 + = 43

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.