اخبارانیمیشن ایرانکلیپ

انیمیشن “شکارچی شیر” + تیزر و گالری تصاویر

21.5Kviews
۲٫۳
(۳)

امروزه صنعت و هنر سینما و انیمیشن جزو تاثیرگذارترین و بانفوذترین زمینه ها در فرهنگ یک جامعه هستند؛ با رشد تکنولوژی در زمینه ساخت جلوه های ویژه و انیمیشن های سه بعدی جذابیت این تکنیک ها باعث شد ذائقه مخاطبان هم به همین سمت گرایش پیدا کرده و باعث رشد کیفی و کمی تولیدات انیمیشن و سینما شود. با توجه به توسعه سریع این صنعت در دنیا، کشورهای در حال توسعه نیز از این موج عقب نمانده و در حال تکاپو هستند. در ایران هم معدود موسسات و شرکت های خصوصی وارد این وادی شدند که از این جمله می توان موسسه سینمایی یار را نام برد.

در رابطه با نحوه فعالیت و تولیدات این مجموعه با مهندس حمید ایزدی مدیریت موسسه سینمایی یار مصاحبه ای صورت گرفته که مشروح آن را در ادامه میخوانیم:

باسلام؛ لطفا در ابتدا معرفی کوتاهی از موسسه سینمایی یار داشته باشید:

این موسسه در سال۱۳۸۶ در شهر مشهد تاسیس شده است و در زمینه های تولید فیلم های بلند، نیمه بلند، کوتاه، مستند و همچنین انیمیشن های دوبعدی وسه بعدی فعالیت میکند. موسسه یار امروز به جرات یکی از برترین موسسات پویانمایی در ایران است که در جهت آرمان های فرهنگی اسلام، ایران و انقلاب اسلامی حرکت کرده و توانسته تولیدات باکیفیت و محتوی محور تولید و عرضه کند.

مجموعه “شکارچی شیر” برای نخستین بار در کشور با موضوع محوری سبک زندگی اسلامی ایرانی با رویکرد معرفی و ارائه­ی الگوهای مناسب برای نسل جوان جهت تبیین هویت اسلامی و هویت ملی در این موسسه به تهیه کنندگی سازمان هنری و رسانه ای اوج در حال تولید است. از این رو مباحث محتوایی و پژوهشی برای ما اهمیت ویژه ای داشت و مراحل پژوهشی در حوزه های علوم اسلامی، روانشناسی، تربیتی، جامعه شناسی و … توسط تیم پژوهشی موسسه راه حق به ریاست حجت الاسلام و المسلمین رضایی تهرانی صورت پذیرفت.

شما برای مقابله با هجمه فرهنگی و الگوسازی های غربی و همچنین ارائه سبک زندگی اسلامی ایرانی چه اقداماتی انجام دادید؟

با توجه به خلق شخصیت های ابر انسانی غربی مانند سوپرمن، بتمن، اسپایدرمن، هری پاتر و … و متاسفانه الگوگیری کودکان و نوجوانان ایرانی از این شخصیت های غربی و همچنین تاکید مقام معظم رهبری بر سبک زندگی ایرانی اسلامی و همچنین ساخت تمدن اسلامی، موسسه سینمایی یار با همکاری مرکز مطالعات طرح الگو سازی شخصیت های اسلامی ایرانی موسسه راه حق مشهد تصمیم به ساخت انیمیشنی با همین موضوع گرفت؛ در این طرح شخصیت های بزرگ ایران و اسلام که قابلیت الگو شدن برای نسل امروز را دارند شناسایی شد و در گام اول صحابه پیامبر اعظم(ص)برای ساخت انیمیشن انتخاب شدند؛ بر این اساس ویژگی های رفتاری، اخلاقی و ظاهری شخصیت هایی مانند حضرت حمزه(ع)،سلمان فارسی ، مقداد، عمار یاسر و… در پروژه انیمیشن سریالی ۲۰۰ دقیقه ایبه نمایش درخواهند آمد.

چطور توانستید به این سطح از کیفیت تولیدات برسید؟

علی رقم کم توجهی های مسئولین فرهنگی به مقوله انیمیشن و پویانمایی در ایران و همچنین کمبود نیروهای متخصص در زمینه تولید محصولات باکیفیت، موسسه سینمایی یار با تربیت و آموزش نیروهای متخصص و متعهد در زمینه فیلم سازی و انیمیشن سازی، طی ۶ سال توانست حرکت جدیدی را در این عرصه ایجاد نماید. ما تمرکز خود را بر روی تولید انیمیشن هایی با استانداردهای بین المللی و در سطح کمپانی های بزرگ سینمایی قراردادیم و انشاءالله به این مهم دست خواهیم یافت.

مطالعه کنید:  شماره های افسانه ای:۷ اثری از مهدی علی بیگی

در مورد طرح الگوسازی شخصیت های ایرانی اسلامی بیشتر توضیح دهید؟

طرح الگوسازی شخصیت­های اسلامی ایرانی بستری را برای مقابله با تهاجم فرهنگی غرب را فراهم می­کند. بد الگوهای غربی با مبانی ضد دین و به وسیله­ی ابزار قدرتمند رسانه ( ماهواره، اینترنت، فیلم، انیمیشن، نشریات، بازی­های رایانه­ای، لوازم التحریر و اسباب­بازی­ها و … ) در ذهن کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان این آب وخاک رخنه کرده­و با این ابزار مبانی نگرشی و گرایشی جامعه ایران اسلامی را تغییر داده ­اند و در نتیجه باعث حرکت جامعه به سمت سکولاریزم شده­اند. به عنوان مثال شخصیت­هایی از قبیل باربی، شرک، مرد عنکبوتی،بت­من، هری پاتر و … مبلِّغ انواع گوناگون باورهای ضد دینی، خدا ستیز، فرهنگ برهنگی، خباثت، بی ­اخلاقی در خانواده­و­جامعه و … هستند.

طرح الگوسازی شخصیت های اسلامی ایرانی با بازآفرینی شخصیت­های بزرگ اسلامی  و با استفاده از روش­های مختلف هنری  از طریق رسانه به فرزندان این مرز و بوم معرفی می­شود.  به وسیله­ی قدرت بیان هنری و جذابیت­های رسانه، همزادپنداری در جامعه مخاطب ایجاد شده است و مبانی متعالی اسلام را از طریق رفتار و گفتار  شخصیت­های اسلامی می توان در جامعه نهادینه کرد و بوسیله بستر ایجاد شده توسط این طرح می توان با   جنگ نرم و شبیخون فرهنگی به مقابله پرداخت.

در همین راستا آشنایی با الگوهای دینی راه را برای پیروی از آنان گشوده و مسیر هدایت الهی به سمت زندگی خدایی را ترسیم و ترقیب می کند

در میان این الگوها شخصیت بی‏ نظیر رسول اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ وآله‏ و سلّم در رتبه اول و امیرالمؤمنین علیه‏ السلام در رتبه دوم باید محور توجه قرار گرفته و شخصیتهای دیگر در پرتو این دو وجود بزرگوار مورد توجه واقع گردند و در سایه پرتو پر نور این دو شخصیت بزرگوار دیگر شخصیت های اسلامی باید مورد الگوگیری واقع گردند.

از طرفی شناخت شخصیتهای مثبت و استفاده از سیر و سلوک این افراد بدون توجه به شخصیتهای منفی و پرهیز از آنچه باعث بدبختی آنان گردیده میسر نمی‏باشد.

به تعبیر دیگر به همان میزان که شناخت حق لازم است شناخت باطل نیز ضروری است بلکه می­توان گفت این دو مفهوم از یکدیگر جدا نبوده و دو روی یک سکه می­باشند

امام موسی كاظم علیه‏ السلام می­فرمایند: دانش مردمان را (دانشى كه فراگيرى آن بر همه مردمان لازم است و براى عموم مفيد است) در چهار چيز يافتم: نخست اينكه پروردگار خود را بشناسى، دوم اينكه بدانى كه با تو چه خوبيها كرده است (و به تو چه نعمتها داده است، از نعمت هستى گرفته تا ديگر نعمتها)، سوم اينكه بدانى از تو چه خواسته است، و چهارم آنكه بدانى چه چيز تو را از دين بيرون مى‏برد و گمراه مى‏كند.

به همین جهت بر آن شدیم که به جهت استفاده از راه و رسم زندگی برتر الگوهای خدایی و پرهیز از اشتباهات آنان که به بیراهه رفتند سری به هر دو گروه بزنیم و حاصل مشاهدات خود را در قالبی جذاب به تمامی علاقمندان عرضه نماییم.

چرا شرکت شما بر روی موضوعی کمتر شناخته شده در ایران مانند انیمیشن تمرکز کرده است؟

در دنیای رسانه و ارتباطات که با سرعتی باورنکردنی در حال رشد و توسعه است کمپانی های بزرگ غربی و شرقی در حال تولید محتوی و مفاهیم گوناگون براساس ادیان، باورها، آرمان ها و سیاست های خود هستند؛ براساس تحقیقات دانشمندان و جامعه شناسان، در بین مخاطبین رسانه ها، کودکان و نوجوانان مستعدترین گروه سنی برای دریافت مفاهیم و محتوی فکری و نظری هستند؛ در واقع مخاطب بزرگسال برای شناخت مسائل و دریافت محتوی و در نتیجه پذیرش آن مقاومت نشان داده و براساس فکر و منطق خود از محتوی رسانه برداشت شخصی خواهد داشت اما در مخاطب کودک و نوجوان به علت عدم شکل گیری شخصیت فرد می توان عمیق ترین مسائل و مفاهیم را درقالبی زیبا، جذاب، سرگرم کننده و فانتزی به تصویر کشید و جامعه هدف را در نسل بعد تحت تاثیر قرار داد و مطابق با اهداف و برنامه های کلان جامعه هدایت و رشد داد. به همین علت امروزه غرب برای انتقال مفاهیم و سیاست های کلان خود و تربیت نسل بعد بیش از آنکه از سینما استفاده کند از انیمیشن و پویانمایی بهره میگیرد. حمایت مالی و معنوی گسترده حکومت های غربی از کمپانی های شرکت انیمیشن سازی گواه این مدعا است. کمپانی هایی مانند دیزنی، پیکسار، دریم ورک، برادران وارنر، سونی پیکچرز، بلو اسکای و … در سال های اخیر با توسعه تکنولوژی ساخت انیمیشن های سه بعدی و اکران های گستردهدر سینماهای سراسر دنیا ذائقه مخاطب را به سمت انیمیشن سوق دادند و توانستند با خلق شخصیت های محبوب و فانتزی، سیاست های ایالات متحده امریکا را در بین کودکان و نوجوانان دنیا بسط دهند و همچنین درآمدهای میلیارد دلاری کسب کنند.

مطالعه کنید:  مراحل ساخته شدن کاراکتر «شیطونک ها» در «اسمورف ها 2»

با توجه به هجمه فرهنگی غرب، اقدامات فرهنگی در ایران برای مخاطب کودک و نوجوان اهمیتی دوچندان میابد و مسئولیت هنرمندان این عرصه را بیش از پیش سنگین تر میکند. موسسه سینمایی یار بر همین اساس تمرکز خود را بر روی انیمیشن قرارداد و با تکیه بر تولید باکیفیت سعی در انتقال محتوی و مفاهیم ناب و غنی اسلامی و ایرانی براساس تکنیک های به روز و استانداردهای بین المللی دارد.

در حال حاضر این طرح در چه مرحله ای قرار داره؟

در مرحله اول انیمیشن شکارچی شیر براساس شخصیت و زندگی حضرت حمزه(ع) در حال تولید است؛ این انیمیشن از شهریور ماه سال ۹۱ آغاز شده و هنرمندان و انیماتورهای حرفه ای از جمله سید مصطفی حسینی، ناصر مقدم، مجتبی کوهستانی، فواد هادلی، الیاس عیدی، احسان باغبان و …در این پروژه شرکت داشتند و دارند. انیمیشن شکارچی شیر با تکنیک سه بعدی ساخته شده و از لحاظ کیفی جزو برترین تولیدات کشور است. این انیمیشن به سفارش سازمان رسانه ای اوج با زمان ۱۵ دقیقه در حال تولید است و تا اواخر سال ۹۲ نهایی و آماده اکران خواهد بود.

در مورد پروژه شکارچی شیر و تکنیک های جدیدی که در کار استفاده کردید بیشتر توضیح دهید.

از جمله موارد خاص و منحصر به فرد این انیمیشن می توان به گرافیک خاص، استفاده از نرم افزارهای جدید ساخت لباس های تماماً داینامیک، استفاده از روش­هایی جدید جهت ساخت جنگل و اشیاء و همچنین سیستم محاسباتی مبتنی بر GPU در رندر و … اشاره کرد.

از ابتدا بر روی گرافیک کار، حساسیت ویژه ای داشتیم و به نوعی سعی کردیم گرافیکی منحصربه فرد ارائه بدهیم ؛ از این رو از بهترین طراحان و گرافیست های ایران کمک گرفتیم و کانسپت های زیادی در مرحله پیش تولید بررسی شد ؛ بعضی از آنها اجرای سه بعدی شد و در آخر به گرافیک نهایی که در حال حاضر میبینید رسیدیم.

حساسیت بعدی ما کیفیت تولید بود؛ به همین منظور و جهت بی نقص بودن انیمیت، کل کار را فریم به فریم کنترل کردیم. همچنین سعی شد با استفاده از ضبط رفرنس های حرفه ای انیمیت بوسیله بازیگران تئاتر مشهد در استودیوی موسسه یار، انیماتورها به بهترین شکل متحرک سازی را انجام دهند.

مطالعه کنید:  «پسر بتمن»؛ انیمیشنی کودکانه که برای کودکان نامناسب است!

ما در این کار برای کامپوزیت اهمیت ویژه ای قائل بودیم و سعی کردیم لایه های رندر(از z-depth، Velocity، ID و… گرفته تا لایه های نور) را کامل داشته باشیم که این اقدام در افزایش کیفیت نهایی کار تاثیر بسزایی داشت.

یکی از مشکلات و سختی های اساسی کار، مرحله رندر بود. البته این یک مشکل مشترک بین همه انیماتورها و انیمیشن سازان است که ما با استفاده از انجین هایی که با GPU محاسبات رندر رو انجام می دهند این مشکل رو تا حد قابل توجهی رفع کردیم که از دستاوردهای کلیدی ما در پروژه شکارچی شیر بود.

سایر تولیدات موسسه سینمایی یار چیست؟

انیمیشن خواستگار محکوم که با سبک سه بعدی با موضوع نقد مشکلات و موانع ازدواج جوانان به سفارش سازمان ملی جوانان ساخته شد که لحنی طنز و کمدی دارد.

انیمیشن های  دوبعدی با موضوعات اجتماعی چون: چهارشنبه سوری، محیط زیست و …

مستند گنج نامه با موضوع بررسی مشکلات زندگی روستاییان

فیلم های کوتاه کوچه سفید با موضوع امام رضا (علیه السلام)

فیلم کوتاه آن سوی یک دوچرخه با محوریت زندگی شهید مهدی بیات

پروژه های در دست تولید یا پیش تولید موسسه چیست؟

در حال حاضر پروژه انیمیشن ۱۰۰ دقیقه ای سینمایی با موضوع آثار تصمیمات محمدرضا شاه پهلوی در حال تولید داریم. این انیمیشن به کارگردانی داود نجف زاده با سبک کات اوت و در ژانر کمدی ساخته خواهد شد و قرار است در ایام دهه فجر از شبکه پویا پخش شود.

همچنین چند مستند با موضوعات اقتصاد مقاومتی، تاثیر انیمیشن بر روی نسل چهارم ایران، نقش مردم در مهار تورم، فرهنگ زیارت و… در دست تولید داریم.

آینده انیمیشن در ایران را چگونه می بینید؟

همانطور که قبلا گفتم پتانسل های بسیاری از لحاظ قدرت انتقال محتوی در انیمیشن وجود دارد و همچنین انیمیشن جزو پردرآمدترین صنایع امروز دنیاست و روزبه روز با افزایش محبوبیت انیمیشن، درآمدزایی آن نیز رشد خواهد کرد. کشور ژاپن با تولیدات بالای انیمیشن توانسته در یکسال به میزان درآمد ایران از فروش نفت از راه فروش انیمیشن درآمد کسب کند. این صنعت در ایران مورد غفلت واقع شده و مدیران کشور و به خصوص سرمایه گذاران از این ظرفیت بالای فرهنگی، مالی و اقتصادی بی اطلاع هستند. بخش عظیمی از پیشرفت انیمیشن در ایران وابسته به فرصت سازی مدیران کلان کشوری است.

آینده موسسه سینمایی یار را چگونه پیش بینی می کنید؟

علی رقم تمام مشکلات هنر و صنعت انیمیشن در کشور، به یاری خدا و تلاش بی وقفه همکاران، موسسه سینمایی یار با قدرت تمام و امید روزافزون در جهت تولید محصولات سینمایی و پویانمایی گام برخواهد داشت و تمام تلاش خود را برای صدور مفاهیم اسلام ناب و انقلاب اسلامی خواهد کرد.

در ادامه نخستین تیزر این انیمیشن را می توانید مشاهده کنید.

لینک دانلود مستقیم تیزر انیمیشن “شکارچی شیر

این مطلب چقدر مفید بود؟

به این پست امتیاز دهید!

متوسط آرا ۲٫۳ / ۵٫ ۳

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهید!

2 Comments

  1. سلام
    من کار نقاشی دیجیتال انجام میدهم میتونم در زمینه ساخت کاراکترهای انیمیشن با شما همکاری داشته باشم در صروت تمایل با شماره ۰۹۱۲۵۶۶۶۷۶۱ تماس بگیرید.

Leave a Response

78 + = 79

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.