تماس با ما

خانه انیمیشن ، خانه ایست برای تمام خانواده ی بزرگ انیمیشن ایران.

- Advertisement -
اخبار

شرکت فراسوی ابعاد

10.3Kviews

Fara 3D

سلام

۱٫     لطفا خودتون رو معرفی کنید و بفرمایید چند سال در زمینه انیمیشن فعالیت مدیر عامل شرکت فراسوی ابعادمی کنید؟

با نام و یاد خدای سبحان

مجموعه ما با نام شرکت فراسوی ابعاد ۸ ساله که در زمینه تولید انیمیشن مشغول فعالیت میباشد.

۲٫     مقداری در مورد شرکت و نحوه تشکیل و فعالیت اون توضیح بدهید؟

در سال ۸۴ جناب آقای حمید نخعی که از پیشکسوتان انیمیشن کرمان محسوب می شوند با کمک بچه های کانون فرهنگی مسجدالرضا و با امکانات محدودی که دو عدد کامپیوتر خانگی بود کارگاهی را راه اندازی کردند به نام خانه انیمیشن کرمان (خاک). با تشکیل این کارگاه که محل اولیه آن هم بخشی از کتابخانه مسجدالرضا بود تعدادی از بچه های مستعد و علاقه مند به انیمیشن مشغول به آموزش شدند. در سه سال اول مجموعه فقط کارکرد آموزشی و استعداد یابی داشت و در این مدت تعدادی پروژه آموزشی تولید شد. یک خاطره جالب که  از این پروژه ها داریم این بودکه یکی از آن ها با نام بچه های حماسه که در مورد کودکان خرمشهری ساخته شده بود بدون اطلاع خود ما یک سال پس از تولید از شبکه دوم سیما پخش شد!!! در سال ۱۳۸۷ بچه هایی که در خانه انیمیشن آموزش دیده بودند تصمیم به تولید پروژه های حرفه ای تر  برای کسب درآمد  از انیمیشن گرفتند و نهایتا در سال ۱۳۸۸ شرکت فراسوی ابعاد با هدف تولید انیمیشن تاسیس گردید و تاکنون مشغول فعالیت در این حوزه میباشد. در این سال ها سختی های زیادی کشیدیم و تجارب ارزنده ای هم کسب کردیم. یکی از مهمترین تجاربی که در این مدت به آن رسیدیم تولید انیمیشن به صورت کار تیمی بود. و امروز معتقدیم که انیمیشن های خوب را تیم های خوب تولید میکنند.

۳٫     در حال حاضر مشغول تولید چه کاری هستید؟

پروژه ای که هم اکنون مشغول تولید آن هستیم سربازان خفن بین المللی (ATO) نام دارد. این پروژه  سریالی با قسمت های ۵ دقیقه ای میباشد که موضوعی بین المللی دارد و نقدی طنز آمیز به حضور نظامیان آمریکا و ناتو در کشور های مختلف جهان به بهانه مبازه با تروریسم و.. است. به نظر خودمان و دوستانی که بخش هایی از کار را دیده اند کار خوبی است و قابلیت پخش بین المللی را هم دارد.

۴٫     چند نفر در تولید آخرین پروژه به شما کمک می کنند

مطالعه کنید:  10 ثانیه از «آژانس شیشه‌ای»، «مادر»، «افعی» و «اختاپوس» انیمیشن می‌شود

تیم فراسوی ابعاد یک تیم ۱۰ نفره است اما افرادی هم خارج از مجموعه ی خودمان در این پروژه به ما کمک میکنند. البته بیشتر کمک ها در زمینه نویسندگی ، محتوایی و موارد پیش تولید بوده است و تمامی مراحل تولید و حتی پس تولید در خود مجموعه انجام میگیرد.

تیم فراسوی ابعاد

۵٫     از چه امکاناتی در شرکت برای تولید پروژه ها بهره می گیرید؟

امکانات شرکت ما متاسفانه امکانات محدودیست و این مساله در بخش هایی از کار نیز گریبانمان شده است. مثلا ما توان تکنیکی و فنی استفده از hair را در کار هایمان داریم اما امکاناتمان تا به امروز اجازه چنین کاری را به ما نداده اند. عمده سیستم های شرکت همان سیستم هایی هستند که در سال ۸۸ آن هم با وام خریداری شده اند  و در این مدت با آن ها ۱۰ پروژه کوتاه و بلند تولید کرده ایم.

۶٫     خودتون فکر می کنید نقطه قوت تولیدات تون کجاست؟

خلاقیت بالای تمام اعضای تیم یکی از مهمترین نقاط قوت گروه ما محسوب میشود. در تولید، انیمیت کارهایمان نیز در سطح بسیار بالاییست. البته باید به این مساله هم اشاره کنیم که هیچ وقت منکر نقاط ضعف خودمان هم نیستیم

۷٫     آیا برنامه خاصی برای آموزش و ارتقاع سطح دانش انیمیشنی پرسنل خود دارید؟ 

حتماً. یکی از اهداف اولیه خانه انیمیشن کرمان آموزش افراد مستعد و  علاقه مند به انیمیشن بوده و هست. در این سالها بیش از ۷۰ نفر در این مجموعه آموزش دیده اند. برای پرسنل خودمان نیز برنامه بعدی شرکت پس از اتمام پروژه ATO افزایش سطح مهارت و رفع نقاط ضعف و همچنین آماده سازی تیم جهت تولید کارهایی با سطح بسیار بالاتر در قالب یک دوره آموزشی مشخص میباشد.

  (1-7)انیمیشن در شهر شما در چه جایگاهی است و چند گروه فعال وجود دارد

کار کردن در زمینه انیمیشن در شهرهایی مثل کرمان سختی های خاص خود را دارد. بازار کار بسیار محدودتر از پایتخت است.در سال های قبل که تنها تقاضا کننده صدا و سیما بود و این بازار محدود عرضه و تقاضا به هیچ عنوان اجازه رشد گروه های زیادی را نمیداد. بسیاری از گروهها همزمان با ما و حتی قبل از ما تشکیل شدند اما پس از مدتی از هم پاشیدند و علت اصلی این موضوع هم عدم وجود تقاضا بود. در صدا و سیما هم تصویب یک طرح حدود یکسال به طول می انجامید!! اما به لطف خداوند در یکی دوسال اخیر وضعیت کمی بهتر شده و بغیر از تیم ما ۵ گروه دیگر مشغول فعالیت هستند. البته هستند افرادی که به تنهایی هر از چندگاهی کاری تولید میکنند اما گروه همین تعداد بیشتر وجود ندارد

۸٫     چند سوال خودمانی تر:

مطالعه کنید:  غول‌های جعبه‌ای را نکشید

چقدر به کسب و کار و یا تجارت در ضمینه انیمیشن فکر می کنید  و آیا اساسا انیمیشن را هنر،صنعت میدانید؟

خیلی زیاد

تمامی ۱۰ نفری که در فراسوی ابعاد مشغول کار هستند شغلی بجز انیمیشن ندارند و بهتر است بگوییم این افراد با تمام سختی های موجود چه مادی و چه معنوی این کار را به عنوان شغل خود برگزیده اند. در نتیجه کسب و کار ما تولید انیمیشن میباشد. تقریبا همه تولید کنندگان انیمیشن  از این مطلب آگاهی دارند که انیمیشن یکی از درآمد زا ترین شغل های جهان است و مثلا شنیده ایم که ژاپن به اندازه درآمد نفتی ما از انیمیشن پول در می آورد!! ما هم معتقیدم که انیمیشن یک هنر ­­­_ صنعت پول ساز است و وضعیت کنونی کشورمان تا روزی که انیمیشن شغل خیلی خوبی محسوب شود بسیار فاصله دارد.

۹٫     فکر می کنید انیمیشن ایران در حال حاضر در چه جایگاهی در آسیا ایستاده است؟

در حوزه کارهای کوتاه ایران در آسیا و حتی در اندک مواردی در سطح جهان حرف برای گفتن دارد اما در زمینه کار بلند و سینمایی وقتی تاکنون کار درخور توجهی تولید نکرده ایم توقع داشتن جایگاه خوبی را هم نباید داشته باشیم.

۱۰٫     فکر می کنید چه مسیری را باید مدیران انیمیشن در پیش بگیرند تا انیمیشن ایران در مسیر صنعتی شدن، ایجاد نیروی کار…. و توسعه فرهنگ اسلامی ایران پیش برود؟

یکی از بزرگترین مشکلات حوزه مدیریتی انیمیشن کمی گرایی بیش از حد مدیران است. تاوقتی افتخار یک مدیر در ارائه گزارش این باشد که مثلاً در سال گذشته ۱۶۵۳ دقیقه (نوعاً) انیمیشن تولید کرده ایم و این رقم امسال ۲۰۰% افزایش خواهد یافت وضعیت تغییر چندانی نخواهد کرد. تولید به هر قیمتی یکی از بزرگترین معضلات ماست. مخاطب امروز با توجه به امکانات و ارتباطاتی که در اختیار دارد ذائقه اش در سطح انیمیشن های طراز اول دنیا شکل گرفته است. آن وقت مدیر محترم هنوز دنبال تولید کاری با زمان بالا و با کمترین قیمت است!! در نتیجه انیمیشنی تولید میشود با صفر بیننده و فقط برای پرکردن کنداکتور شبکه های تلویزیونی بکار می آید.

مدیران باید به زیرساخت ها اهمیت بیشتری بدهند و فضا را برای رقابت سالم محیا نمایند. به فیلم نامه هایی که قرار است با تکنیک انیمیشن تولید شوند دقت خاصی داشته باشند نه اینکه کاری پس از ۴سال تولید و صرف هزینه قابل توجه به لحظ مالی وقتی به اکران در می آید همه از جواب دادن در مورد محتوا و فیلم نامه ی کار شانه خالی کنند.  

۱۱٫     آینده انیمیشن در ایران چگونه است (بدون تعارف).؟

مطالعه کنید:  فراخوان انیمیشن کوتاه انیکل اودئون

اگر روزی مجموعه ای امیدش را به آینده از دست بدهد آن روز، روز مرگ آن مجموعه می باشد. ما هم به آینده امید واریم اما  تحمل وضعیت کنونی واقعاً کار دشواریست. یک مجموعه با توانی مشخص برای یکسال و نیم تا دوسال درگیر یک پروژه با قیمتی مشخص و ثابت میشود اما در این مدت هزینه ها بصورت سرسام آوری افزایش پیدا میکند. البته این شرایط اقتصادی گریبانگیر تمامی بخش های تولیدی کشورمان است اما برای کارهایی مانند انیمیشن و گروه هایی مانند ما که بصورت کاملا خصوصی اداره میشوند سختی کار دوچندان است…

۱۲٫   حرف آخر؟

از اولین روزهایی که فراسوی ابعاد شکل گرفته است تا به امروز همه اعضای تیم یک آرزوی مشترک دارند و آن هم تولید یک انیمیشن سینمایی با استانداردهای روز و دارای محتوایی که بر اساس فرهنگ و آیین کشورمان شکل گرفته و در چهارچوب گفتمان انقلاب اسلامی قرار دارد. ما معتقدیم که انیمیشن یک محصول جهانی است و مخاطبی بسیار گسترده دارد و این مخاطب از طریق انیمیشن میتواند با ما که برای او حرفی داریم ارتباط برقرار کند. البته میدانیم که تولید یک انیمیشن سینمایی بسیار کار سخت و طاقت فرسایی است اما به توانایی های خودمان ایمان داریم.

در آخر هم برای تمامی عزیزانی که در این حرفه و در هر بخشی چه رسانه ای و چه تولیدی مشغول فعالیت هستند آرزوی موفقیت و سربلندی میکنیم و دست همه را به گرمی میفشاریم. انشاالله زیر سایه امیر المومنین مستدام باشید.

در ویدیو زیر می توانید نمونه کار شرکت  فراسوی ابعاد را مشاهده کنید

 خانه انیمیشن

این مطلب چقدر مفید بود؟

به این پست امتیاز دهید!

متوسط آرا / ۵٫

10 Comments

 1. امکانات مسئله اول نیست ٬ مسئله اول روحیه بالا و مقاوم در برابر مشکلاته
  خدا یاورتون بوده و هست

 2. با سلام.
  نماز و روزه‌هاتون قبول حق.
  امشب توی برنامه ثریا با گروه شما آشنا شدم.
  نمونه کار که واقعا عالی بود.
  خدا رو شکر که همچین بچه هایی داریم.
  دعا کنید ما هم بتونیم توی شهر خودمون فعالیت فرهنگی خوب و درست و خالصانه ای داشته باشیم.
  یا علی.

 3. سلام
  خسته نباشد و خداقوت جانانه خدمت شما دوستان
  من چن ماهی بیشتر نیست اومدم تو کار انیمیشن
  خاستم بپرسم که برای ساخت فیلم با برنامه های انیمیشن کدوم بهتره و قوی تره
  با تشکر .

 4. سلام دوستان.خسته نباشید
  من هنرجوی هنرستان هستم و به انیمیشن علاقه دارم
  تا حدودی اطلاعات درمورد انیمیشن دارم اما خب هنوز مطمذن نیستم.
  خوشحال میشم اگر دوستان اطلاعاتی دارند یا میتونند من رو راهنمایی کنند

 5. به نام خدا-سلام-من مینا ملک هستم خدا قوت .
  من هم هنرجوی انیمیشن هستم .
  رشته ی خیلی سختیه وشب بیداری هاش خیلی زیاده ولی خدا باماست!!!!!!
  به همه ی دوستانم و همکاران مون خسته نباشید می گم…
  موفق باشین!!!

 6. با سلام و عرض خسته نباشید
  برادرا آموزش از راه دور هم دارید
  منم سال ۸۸ در مشهداقدام به یادگیری مکس کردم ولی موفق نشدم به عنوان یک شغل به آن کار ادامه بدم
  موفق باشید…

Leave a Response

8 + 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.