تماس با ما

خانه انیمیشن ، خانه ایست برای تمام خانواده ی بزرگ انیمیشن ایران.

- Advertisement -
آموزشاخبارمقالات

۱۰ نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

4.73Kviews

کاراکتر ها یکی از ارکان اصلی کار های انیمیشنی هستند که بیش از هر المان دیگری باید به آن توجه کرد.

 

هر کسی یک کاراکتر محبوب و مورد علاقه انیمیشنی دارد، اما چطور این کاراکتر ها از ابتدا موجودیت پیدا کردند؟ تحقیقات و اشتیاق زیادی در خلق این کاراکتر ها و جهانی شدن آن ها وجود دارد.

امروز با هم ده نکته کاربردی در خلق کاراکتر ها را با هم بررسی خواهیم کرد:

 

۱- انتخاب تِم

شروع به خلق یک کاراکتر جدید همچون نگاه کردن به یک بوم سفید است. همانطور که هیجان انگیز است ممکن است شما را نیز هراسان کند، پس آرامش خود را حفظ کنید و در اولین گام تِم مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

شما از کسی که کاراکترتان را میبیند انتظار دارید در وهله اول چه چیزی ببیند، احساس و درک کند؟ اجازه دهید همین احساس در تِمی که در نظر گرفته اید در جریان باشد.

تِمی که در نظر گرفته اید را با کلماتی تعریف کنید. واژه هایی مثل وسترن، قدیمی و از جانب دیگر واژه هایی همچون نابغه، باحال و شیطان که شاید با قبلی ها در تناقض باشد.

وقتی تِم مورد نظر را انتخاب کردید لیستی از مواردی که می تواند این تِم را تقویت کند یادداشت برداری کنید و سعی کنید گلچینی از این موارد را در کاراکتر خود رعایت کنید.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

 

۲- توسعه دادن داستان پیش زمینه

چشم های خود را ببندید و کاراکتر خود را در صحنه هایی از زندگی واقعی تخیل کنید. شما از کاراکتر خود انتظار دارید تا در دنیای واقعی چه کار هایی را انجام دهد؟

اگر شما کاراکتری را طراحی کرده اید برای موجودیت دادن به او و شخصیت او و چیزی که باعث شده تا او اینگونه باشد نیاز به یک داستان پیش زمینه دارید. ما از طریق این داستان پیش زمینه متوجه می شویم که او چرا و چگونه وارد ماجرای اصلی شده است، عادت ها و اعتقادات او چیست، چه تجربیاتی در طول زندگی به دست آورده است و مواردی از این قبیل. گاهی اوقات حتی این داستان پیش زمینه ممکن است از داستان اصلی که کاراکتر در او وارد شده است جذاب تر باشد.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

در داستان پیش زمینه شما نیاز به دانستن اطلاعات بک گراند دارید. برای این گار شما باید تحقیقات گسترده ای را در فرهنگ، جاهای مختلف ، حرفه ها و … متناسب با کاراکتر  را انجام دهید. به گونه ای کاراکتر خود را بشناسید که گویا او یک دوست بسیار صمیمی شما است. شما باید همه چیز را در مورد تِمی که انتخاب کرده اید بدانید و پس از آن قادر خواهید بود تا با کمک آن به توسعه داستان پیش زمینه دست بزنید.

در اینجا لیستی از سوالاتی که ممکن است شما را در ساختن یک داستان پیش زمینه کمک کند گردآوری شده است:

·        آن ها کجا زندگی می کنند؟

·        والدین آن ها چه کسانی هستند؟

·        شغل آن ها چیست؟

·        بهترین دوستشان کیست؟

·        چه غذایی دوست دارند؟

مطالعه کنید:  انتشار اولین تریلر انیمیشن 3 بعدی Astérix

·        رنگ مورد علاقه شان چیست؟

·       

به عنوان مثال همه می دانند که بابا اسفنجی در یک آناناس زندگی می کند و در رستوران خر چنگ در حال کار کردن است. شما از روی چه نشانه هایی می توانید جواب سوال های خود را پیدا کنید؟

اگر کاراکتر شما به جای این که در اروپا زندگی کند در آسیا زندگی کند چه تاثیراتی بر روی او خواهد گذاشت؟ یا در آب و هوای کاملا متفاوت؟ جواب این سوال ها را به بهترین نحو بدهید و تا جایی که می توانید در کاراکتر خود ریز تر شوید.

 

۳- دادن اسم و شخصیت به کاراکتر

سلام، اسم من …

بسیاری از مردم اعتقاد دارند اسامی افراد میتواند بر شخصیت آنها تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده داشتن اسامی غیر معمول می تواند به قلدری و یا مشکلات شخصیتی به دلیل مورد آزار و اذیت قرار گرفتن منجر شود. همچنین افرادی(کابالاریان ها) وجود دارند با این باور که نام میتواند کل شخصیت شما را مشخص کند. این، چه درست یا غلط میتواند به شما برای انتخاب نام کمک کند.

سعی کنید از انتخاب اسامی خیلی غیر معمول برای شرایط (محیط یا شخصیت) معمولی خودداری کنید. این باعث غیر واقعی جلوه دادن کاراکتر شما میشود.

کاراکتر شما همچون بچه شماست. شما همین چند لحظه پیش آن را خلق کرده اید و شایسته است که اسمی متناسب برای او انتخاب کنید.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

چه اسمی به کاراکتر شما می آید؟ اسم ها می توانند بسیار متنوع باشد و از خلاقیت خاصی برخوردار باشد. می توانید برای بهتر انتخاب کردن نام تحقیقاتی در فرهنگ ها، معانی، اصلیت، تلفظ ها و … انجام دهید.

همواره دنبال پیدا کردن یک اسم خوب برای کاراکتر باشید حتی زمانی که در حین طراحی هستید و یا طراحی به پایان رسیده می توانید آن را تصحیح کنید.

افراد به شخصیت هایشان گره خورده اند. آیا شما خودتان و یا کس دیگری را در کاراکتر می بینید؟ همچون داستان پیش زمینه، مطمئن شوید که همه چیز را در مورد شخصیت کاراکتر می دانید تا جایی که حتی بدانید آن ها چه نوع جوکی را دوست دارد بسازد. در پایان روز هر چه شما بیشتر در مورد شخصیت کاراکتر بدانید به همان اندازه در طراحی او هم می تواند موثر تر باشد.

همچون جذابیت های بصری که برای طراحی کاراکتر استفاده می شود، شخصیت او هم به همین اندازه به درک کاراکتر و فهم او کمک فراوانی می کند. شخصیت یک کاراکتر در حین کار هایی که او در طول روند داستان و انیمیشن انجام می دهد بروز می کند. شخصیت کاراکتر شما حتما نباید قابل قبول و منطقی باشد و چیزی که در مورد او باید رعایت شود این است که باید برای بیننده جذاب باشد (مگر اینکه شخصیت او به نحوی باشد که باید بی روح به تصویر کشیده شود). شخصیت کاراکتر هم می تواند همچون خطوطی که در طراحی او به کار می رود ساده باشد.

 

۴- انتخاب یک گونه. انسان، حیوان و یا چیز دیگر؟

این که کاراکتر ی که انتخاب کرده اید انسان است یا حیوان، یک مسئله بسیار مهم و بزرگ است. ممکن است هیچ کدام نباشد و شاید گونه ای از یک گیاه باشد.

همه کاراکتر ها مجبور نیستند انسان باشند و یا در سیاره زمین سکونت داشته باشند. ببینید چه گونه ای برای داستانی که انتخاب کرده اید مناسب تر است. انسان ها معمولا تک بُعدی هستند و گونه های دیگر می توانند چند بُعد داشته باشند.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

مورد جالب توجهی که درباره حیوانات وجود دارد این است که آن ها علاوه بر خوی وحشی گری می توانند دوست داشتنی هم باشند.

اگر مطمئن نیستید که کاراکتر شما متعلق به کدام گونه است می توانید خودتان یکی درست کنید! آناتومی درست را انتخاب کنید و برای راحتی یکی از خصوصیات انسانی و یا حیوانی را برای او و یا ترکیبی از هر دو را انتخاب کنید. در میان این انبوه اطلاعات که در آن جستجو می کنید سعی کنید کمی خوشگذرانی کنید و گاهی اوقات با تفریح این کار را انجام دهید.

 

۵- قد بلند، کوتاه، ضعیف، و یا نیرومند؟

آیا تا به حال دقت کرده اید که نقش های مکمل معمولا از قهرمان ها کوتاه قد ترند؟

شاید زیاد منصفانه به نظر نرسد اما همین موضوع باعث می شود که بیننده حس قوی تر بودن و رهبری را در کاراکتر قهرمان حس کند.

 

به طرز شگفت آوری اختلاف در نوع و اندازه بدن کاراکتر ها می تواند در شخصیت آن ها به طور مستقیم تاثیر بگذارد. چون از قبل جامعه ما با یک سری از تیپ های بدنی مواجه شده است و  زمانی که تیپ خاصی را مشاهد می کند به صورت اتوماتیک چیز هایی از کاراکتر برداشت می کند.

 

۶- رنگ: همه چیز در مورد خلق و خو

همه رنگ ها معنی و مفهوم خاصی دارند و شما به صورت هوشمندانه با انتخاب رنگ می توانید خلق و خوی کاراکتر خود را نشان دهید.

به طور معمول رنگ های روشن نماینده خوشحالی و پر انرژی بودن فرد است و رنگ های تیره نمایانگر یک دنده بودن و یا راز آلود بودن. قرمز نشان دهنده عصبی بودن و یا مشتاق بودن و سبز خنثی و یا علامت پول است.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

اگر شما رنگ خاصی برای کاراکتر تان پیدا نکردی می توانید از ترکیب رنگ ها استفاده کنید اما دقت کنید که رنگ نا مربوط نمی تواند حس خوبی را بین کاراکتر و بیننده بر قرار کند.

 

۷- درست کردن پوز های پویا

علاوه بر اینکه تی-پوز کاراکتر را می کشید کاراکتر خود را در پوز های پویا و متحرک و همچنین انواع حالات عاطفی بکشید.

شما با زبان بدن کاراکتر خود می تواند همه چیز را درباره احساسات کاراکتر به بیننده منتقل کنید. از داستان پیش زمینه برای خلق اینگونه پوز ها می توانید کمک بگیرید.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

بهترین نقطه شروع برای کشیدن این پوز ها جستجو در عکس ها است. با دیدن عکس های مختلف به عنوان مثال جستجو در اینترنت می توانید بی نهایت پوز را ببینید و تصمیم بگیرید که کدام یک را می خواهید بکشید. انواع مختلف پوز نشسته در حال استراحت، در حال بازی و….

کشیدن این گونه پوز ها زمانی بسیار پر اهمیت می شود که می خواهید یک کار حرفه ای انجام دهید.  این کار می تواند شما را در این حرفه جزو حرفه ای ها نیز قرار دهد و تمرین بسیار خوبی است.

 

۸- لباس و متعلقات

متعلقات و لباس کاراکتر می تواند در توصیف صفات  او و پیش زمینه او بسیار به ما کمک کند. به عنوان مثال، لباس های مندرس و کهنه می تواند بر فقیر نشان دادن کاراکتر کمک کند و در نقطه مقابل استفاده از الماس و زرق و برق در لباس می تواند ثروتمند بودن کاراکتر را نشان دهد. استفاده از اکسسوری ها می تواند به صورت استعاره هم به کار رود، به عنوان مثال استفاده از یک طوطی بر روی شانه یک دزد دریایی.

لباس نقش بسیار مهمی در نشان دادن شخصیت کاراکتر ایفا می کند و با آن می توانید بسیاری از نکات ریز در مورد رفتار او را به بیننده منتقل کنید. اکثر و یا تمام  کاراکتر های شناخته شده با یونیفرم و لبس خود مشهور شده اند.

10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

به جزییات لباس همچون دکمه ها توجه کنید. هر جزئی از لباس کاراکتر می تواند مهم باشد. لباس او می تواند یک لباس گشاد و راحت و یا یک لباس رسمی باشد.

به عنوان مثال به کاراکتر زیر نگاه کنید که چطور با خطوط ساده و رنگی یک لباس مناسب با شخصیت خود دارد.

10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد 

این نکته را باز یادآور شویم که چیز ها را زیاد پیچیده نکنید. با اتود های سبک شروع کنید و زمانی که از کارتان مطمئن شدید می تواند دقت بیشتری در کار خود اعمال کنید.

 

۹- نشان دادن احساسات کاراکتر

بیان کردن یک ابزار فوق العاده در طراحی کاراکتر است. شما می توانید انواع مختلف احساسات را از خوشحال تا عصبانی را در مورد کاراکتر خود اعمال کنید و ببینید می توانید با او و احساساتش ارتباط برقرار کنید یا خیر.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

شما می توانید جلوی آینه بنشینید و انواع مختلف احساسات را در صورت خود ببینید و همان را در مورد کاراکتر خود اعمال کنید. به حالت چشم ها، ابرو ها و دهان دقت کنید و ببینید این عضو ها در احساسات مختلف چگونه خواهند بود. نمایش احساسات از کارهای تقریبا پیچیده است که تسلط پیدا کردن در آن نیازمند زحمت و کار فراوان است.

 

۱۰- تست نسخه های جایگزین

شاید وقتی که به نظر می رسد کار شما به اتمام رسیده است می توانید با یک کلاه و یا تغییر رنگ در مو و یا چشم به کاراکتر مورد نظر خود هر چه بیشتر نزدیک تر شوید. از استخوان بندی اصلی کاراکتر خود استفاده کنید و گزینه های مختلف را در مورد او تست کنید.

 10 نکته برای خلق کاراکتر های منحصر به فرد

بازبینی در کار طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و گاهی اوقات در همین بازبینی تغییراتی اعمال می شود که اثر آن در کاراکتر بسیار زیاد است.

 

منبع:  tutsplus

خانه انیمیشن

این مطلب چقدر مفید بود؟

به این پست امتیاز دهید!

مطالعه کنید:  بیست و ششمین جشنواره فیلم کودک و نوجوانان برگزار می شود

متوسط آرا / ۵٫

Leave a Response

1 + 9 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.