تماس با ما

خانه انیمیشن ، خانه ایست برای تمام خانواده ی بزرگ انیمیشن ایران.

- Advertisement -
مقالات

۱۰ واقعیت انیمیشن عروسکی (puppet animation)

1.71Kviews

ما در این مقاله به ۱۰ واقعیت درباره ی انیمیشن عروسکی و تاریخچه ای از استودیو سوئوزمولفیلم میپردازد.

انیمیشن عروسکی پدیده بی نظیری است و با تلاش و زحمت زیاد پییشگامان این صنعت و پیروان آنها به وجود آمده است. سازندگان آن می توانند انگیزه های خلاقانه ای را با استفاده از آزمایش فن آوری های جدید زنده کنند.

ناتالیا آوودا، جورجی بورودین، پاول شوودوف و مارینا مالژینا ازاستودیو انیمیشن مسکو “سوئوزمولفیلم” در این مقاله ما را با تاریخچه ساخت انیمیشن عروسکی آشنا کرده است؛ همچنین برخی واقعیت های جالب که در طول زمان در این استودیو اتفاق افتاده است را به اشتراک می گذارند.

۱٫ اولین انیمیشن عروسکی توسط یک رقصنده باله روسی ساخته شد

صنعت انیمیشن عروسکی در اوایل قرن بیستم متولد شد. در سال ۱۹۰۶ استاد باله تئاتر ماریینسکی سن پترزبورگ، الکساندر شیریاف اولین فیلم انیمیشن عروسکی جهان را ساخت. این انیمیشن حالت های مختلف رقصنده باله را در پس زمینه ثابت دکور تئاتر می رقصید، به نمایش گذاشت.

ساخت این فیلم چند ماه طول کشید و استاد باله برای انتقال توهم رقص، مجبور شد حالت مچ پای مدل های خود را حدود ۷۵۰۰ بار تغییر دهد. شیریاف کمترین ظنی به اهمیت ساخت این فیلم نداشت. چرا که هدف او پیداکردن یک شکل هنری جدید نبود، بلکه هدف او بازآفرینی حرکات کامل انسان با ثبت رقص خود بود. با این همه، این فیلم برای مخاطبین عمومی درنظرگرفته نشد.

۲٫ اولین فیلم نریشن دار انیمیشن عروسکی، نبرد حشرات را به تصویر کشید

تولد انیمیشن عروسکی همچنین با نام استانیسلاو استاریوویچ، سینماگر برجسته، هنرمند و کارگردان مرتبط است. در سال ۱۹۱۲ او انیمیشن “beutiful leukandia” را به جهان قدیم کرد. او با انیمیشن “جنگ بین آنتن ها و شاخ ها” به شهرت رسید. عوامل استاپ موشن staryevich سوسک های مرده، اژدها و ملخ ها بودند. به همین دلیل خیلی ها معتقدند او مدیر فیلم های متحرک نیست، بلکه یک مربی عالی برای حشرات است.

مطالعه کنید:  استوری برد در کنار رندر انیمیشن روبی و جوجه ها

۳٫ بزرگترین فیلم انیمیشن عروسکی که تاکنون ساخته شده، ۱۵۰۰عروسک دست ساز دارد

این فیلم در فاصله ی بین سال های ۱۹۲۷ تا آغاز جنگ جهانی دوم در ۱۹۳۹ با آزمایش الکساندرپتوشکو کارگردان و فیلمبردار ساخته شد. مهم ترین کار او ” new gulliver” ترکیبی از انیمیشن و فیلمبرداری اکشن زنده بود، که به موفقیت جهانی نیز رسید. فیلم های کمی در تاریخ انیمیشن چنین تاثیر عمیقی داشته است. الکساندر برای ثبت این صحنه از بیش از ۱۵۰۰عروسک استفاده کرده است.

۴٫ اندازه ی عروسکها هر روز کوچکتر می شود

در ۱۷ اکتبر ۱۹۵۳، یک انیمیشن عروسکی تخصصی در استودیو ”سووزمول” فیلم راه اندازی شد. این بخش نه تنها به زیرساخت های فیلمبرداری مجهز شد، بلکه تیمی با استعداد از کارگردانان و هنرمندان با هدف توسعه این شکل خاص هنری متحد شدند. اولین عروسکهای ساخته شده که در بایگانی های سووزمول فیلم نگهداری می شوند عروسک های میله ای به طول یک متر هستند و مانند تئاتر عروسکی، توسط عروسک ها اداره می شوند. با گذشت زمان اندازه ی عروسکها کوچک تر شده اند و امروزه متوسط قد آنها به ندرت بیش از ۲۰ سانتی متر است.

۵٫ روند ساخت فیلم انیمیشن عروسکی به سختی، پس از ۱۰۰سال تغییر کرده است

دقیقا شبیه ابتدای قرن بیستم، امروزهم انیماتورهای سوویزفیلم برای هر حرکت کوچک شخصیت ها یک فریم را ثبت می کنند. این یک فرآیند کارگری است که نیاز به دقت باورنکردنی دارد. ممکن است یک گروه کامل از شخصیت ها علاوه بر بیان صورت، به حرکت همزمان دست، پا، لباس و حتی مو نیازداشته باشند.علاوه بر آن انیماتور باید ضمن بازی در نقش شخصیت ها، قاب (فریم) قبلی و صحنه کلی را به خاطر بسپارد.

برای اطمینان از ماندگاری عروسک ها (توانایی ایستادن روی صحنه)، پاشنه های آنها با ناخن های بسیار ریز به ست می چسبانند. کیفیت استفاده از انیمیشن عروسکی را با استفاده از وسایل سنجش سطح، و یاچسلاو شیلوبریف تا حد زیادی بهبود بخشیده است. ابزاری که به انیماتور اجازه می دهد تا هنگام حرکت، فاصله بین نقاط روی عروسک را علامت گذاری کند و باعث افزایش میزان سیالیت حرکت روی صفحه می شود.

مطالعه کنید:  تریلر جدید انیمیشن « لگو بتمن» منتشر شد

۶٫ سووزمول فیلم خانه متنوعی از انیمیشن عروسکی و انیمیشن خمیری

شخصیت، سرعت و ریتم جنبش چهره ها همگی پتانسیل بالایی برای آزمایش دارند. فناوری، فرم، مواداولیه، بافت، حجم، طرح، گفتگو، موسیقی، توانایی بازیگری و عوامل دیگری باعث تحریک تیم های انیمیشن در سووزمول فیلم شده است که تقریبا قریب به یک قرن در جستجوی روش های جدید برای تکمیل هنر خود باشند.

۷٫ چندین نسخه از شخصیت برای هر فیلم ساخته می شود

هر عروسک انیمیشنی از یک اسکلت فلزی مانند با مفصل های توپ شکل طراحی شده با دستهایی که از سیم های انعطاف پذیر ساخته شده اند. این ساختار باعث ایجاد پایداری و حرکات دقیق می شود.

در لایه هایی از کف و زخم در نخ پوشانده می شود تا فرم بدنی لازم را داشته باشد. پوست و اندام های قابل مشاهده از گچ دندان ساخته شده است.چشم از توپ های بلبرینگ های بزرگ نه تنها برای هر شخصیت بلکه برای همه ی نسخه های یک شخصیت دوخته می شود، زیرا تغییر لباس به دلیل پیچیدگی در ساخت انیمیشن عروسکی غیرممکن است.

سازندگان عروسک به طور معمول نه تنها گروهی از نسخه های تکراری هر عروسک، بلکه مولفه های جداگانه آن را نیز ایجاد می کنند. به عنوان مثال در انیمیشن ۳۸ طوطی که بین سالهای ۱۹۶۷ تا ۱۹۹۷ در سووزمول فیلم ساخته شد، یک دم جداگانه برای ماربوآ در چندین صحنه فیلم برداری شد.

۸٫ یک روز کامل کار بطور متوسط ۵ ثانیه از انیمیشن را تولید می کند

برای هر ثانیه یک فیلم انیمیشن باید حدود ۲۴ فریم فیلمبرداری شود. مثلا یک ثانیه حرکت جاروکردن دست عروسکی است. علاوه بر این فقط شامل خود کار است نه مراحل آماده سازی. برای ساخت یک انیمیشن یک دقیقه ای حدود ۶ ماه زمان نیاز است. برنامه روزانه یک انیماتور معمولا ۵ ثانیه است.

مطالعه کنید:  انیمیشن «پسر دریا» برنده جایزه ویژه شهر انسی شد

۹٫ تمرین کردن برای یک انیمیشن عروسکی غیرممکن است

فیلمبرداری ممکن است از یک لحاظ امکانات نامحدودد داشته باشد، اما دنیای استاپ موشن محدودیت های دقیقی دارد. انیماتورهای عروسکی لاکچری نیستند و بسیاری از فیلم ها خصوصا در دوره اولیه با یکبار فیلمبرداری از هر صحنه ساخته شدند.همچنین لازم به یاداوری است عروسک ها فریم به فریم فریم به هر قاب منتقل می شوند، بنابراین نتیجه نهایی فقط زمانی که همه چیز درکنارهم قرار می گیرد، روی صفحه مشاهده می شود. و اگر این همبستگی وجود نداشته باشد، تمام عوامل باید مجدد آن صحنه را تکرار کنند. یک تیم خلاق نه تنها، باید کارهای روزانه خود را با کلیه نیازهای بصری و فنی فیلم بسنجد بلکه باید تلاش کند چیز جدیدی ارائه کند.

۱۰٫ ساخت جدیدترین انیمیشن عروسکی سووزمول فیلم ۱۷ سال طول کشید

“هافمانیا” به کارگردانی استانیسلاو سوکولوف براساس نوشته های نویسنده رمانتیک آلمانی ارنست تئودور هافمن است. هر فیلم از هر ۱۰۰ عروسک یک ماه ونیم زمان نیاز داشت.

این فیلم بزرگترین “صحنه جمعیت” در تاریخ انیمیشن عروسکی روسیه را به خود اختصاص می دهد. قسمت آخر فیلم ۴۲ عروسک را نشان می دهد که همزمان حرکت می کنند. تولید صحنه “هوف ماندیا” اگر چه به صورت مستمر نبود، از سال۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۸ طول کشید.

منبع: momtazdesign

این مطلب چقدر مفید بود؟

به این پست امتیاز دهید!

متوسط آرا / ۵٫

Leave a Response

+ 56 = 57

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.