اخبارمقالات

معرفی شغل انیماتور

7.13Kviews
۲٫۶
(۵)

اگر می خواهید از تخیل خود استفاده کرده و مهارت های خلاقانه خوبی مثلا در نقاشی و مدلسازی دارید، این شغل برای شما مناسب است.

 

انیمیشن یا کارتن نمایش سریع و متوالی تصاویری از اثر هنری دوبعدی یا موقعیت‌های مدل‌های واقعی، برای ایجاد توهم حرکت است. به عبارتی انیمیشن هنر حرکت بخشیدن به اشیای بی جان می باشد.

 

اولین نمونه هایی که از طریق آنها حرکت و تصویر با هم تلفیق شد، به نقاشی های عهد پارینه سنگی بازمی گردد، روی دیواره غارها حیوانات با چندین پا به ترسیم درآمده بود و در موقعیت های مختلفی مثل روی هم قرارگرفتن و افزوده شدن به یکدیگر قرار داشتند و به طور واضح با اندکی دقت می توان دریافت که در تمام نقاشی های دوره مذکور به نوعی تحرک احساس می شد.

 

سازنده انیمیشن را انیماتور می گویند. انیماتور به نقاشی ها و مدل ها روی صفحه جان می بخشد. او می تواند انیمیشن های سینمایی، کارتون های تلویزیونی، تیزرهای تبلیغات، بازی های کامپیوتری، وب سایت ها و موزیک ویدئوها را بسازد.

انیمیشن قالب های مختلفی از جمله دو بعدی، سه بعدی، کامپیوتری و تلفیقی دارد. برای ساخت آن نیز روش های زیادی از جمله انیمیشن روی طلق، انیمیشن روی کاغذ، انیمیشن با بریده مقوا، انیمیشن کامپیوتری و… وجود دارد. در کنار اینها برای انیمیشن سازی کامپیوتری، نرم افزارهای بسیاری در این صنعت موجود است.

انیماتور باید صبر، دقت زیاد، تمرکز بالا و توجه به جزئیات داشته باشد. از آنجا که امروزه بسیاری از کارهای انیمیشن سازی به کمک نرم افزارهای مرتبط انجام می گیرد، انیماتور باید مهارت خوبی در کار با کامپیوتر داشته باشد. برای شروع این کار علاقه مندان می توانند مدرک دانشگاهی داشته و یا گواهینامه از مراکز آموزشی معتبر دریافت کنند.

اگر انیماتوری در سازمان یا شرکتی استخدام شده باشد، ساعات کاری او مطابق با روند معمول شرکت خواهد بود. بسیاری از انیماتورها به صورت قراردادی و سفارشی کار می کنند مثلا سفارش ساخت یک تیزر تبلیغاتی را گرفته و در زمان مقرر باید آن را تحویل دهند.

در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم ونحوه ورود به شغل، بازارکار و فرصت شغلی، میزان درآمد انیماتور و برخی انیماتورهای معروف آشنا می شوید.

 

 

وظایف انیماتور

 

تولید یک انیمیشن فرآیندها و مراحل زیادی دارد از شکل گیری ایده تا ساخت مدل و ویرایش قطعه نهایی. در هر مرحله وظایف خاصی بر عهده انیماتور است که عبارتند از :

 

·        مرحله توسعه – تولید کنندگان و کارگردانان ایده هایی را خلق، پروژه را برنامه ریزی و منابع مالی را فراهم می کنند.

·        پیش تولید – در این بخش بازنگری ایده ها، تبدیل آنها به صورت نمایش های داستانی توسط داستان پردازان  و نقاشی هر صحنه از داستان توسط طراحان انجام می شود

·        تولید – در این بخش رنگ ها انتخاب و با استفاده از کامپیوتر حرکت ها و شخصیت ها شکل می گیرند.

مطالعه کنید:  جشنواره انسی ۲۰۱۸ برندگانش را شناخت/ «نان‌آور» ۳ جایزه برد

·        نوردهی، زمینه سازی و ترکیب – در این بخش رنگ ها و زمینه ها به صورت کامپیوتری طراحی شده، لایه های مختلف انیمیشن با هم ترکیب شده و صداگذاری انجام می شود و در نهایت نسخه نهایی تولید می گردد.

 

وقتی انیماتور در یک پروژه کوچک کار کند، معمولا با چندین بخش از مراحل تولید درگیر است، ولی در پروژه های بزرگ معمولا مسئول بخشی از کار بوده و به عنوان عضوی از یک تیم مشغول به کار می شود.

 

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 

·        خلاقیت و تخیل  در هر مرحله ای از ساخت انیمیشن از ایده پردازی تا ساخت آن، خلاقیت و تخیل انیماتور عنصری اصلی کمک کننده او می باشد.

 

·        مهارت خوب در طراحی و مدلسازی

 

·        صبر و تمرکز معمولا ساخت انیمیشن زمانبر است گاهی برای تولید یک انیمیشن یک دقیقه ای باید چندین هفته وقت صرف کرد. بنابراین انیماتور باید صبور بوده و با پشتکار روی کار خود تمرکز کند.

 

·        دقت و توجه به جزئیات برای دوری از کوچکترین خطا در طراحی و ساخت انیمیشن

 

·        مهارت های کامپیوتری خوب ترجیحا در استفاده از نرم افزارهای طراحی و گرافیکی

 

 

 

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل انیماتوری

 

برای ورود به این شغل، داشتن علاقه، ذوق هنری، خلاقیت و پشتکار زیاد لازم و ضروری است. داشتن تحصیلات مرتبط نیز بسیار کمک کننده است. فارغ التحصیلان کارشناسی تلویزیون و هنرهای دیجیتال، ارتباط تصویری و کارشناسی ارشد ارتباط تصویری، تصویر متحرک (انیمیشن) و تصویر سازی می توانند وارد این شغل شوند.

البته برخی از انیماتورها تحصیلات دانشگاهی نداشته و از طریق آموزشگاه های موجود، انیمیشن سازی را یاد گرفته اند. ولی عموما کسب علم این حوزه از طریق دانشگاه، در پیشرفت و موفقیت یک انیماتور تاثیر زیادی دارد.

 

 

بازار کار و آینده شغلی انیماتور

 

انیماتور می تواند در استودیو های بزرگ و کوچک ساخت انیمیشن، شرکت های سازنده بازی های کامپیوتری و یا شرکت های تبلیغاتی کار کند. انجام کار به صورت مستقل و قراردادی در این شغل بسیار مرسوم است.  به طوری که مثلا شرکتی سفارش ساخت یک آگهی تبلیغاتی را به انیماتور می دهد و ظرف مدت تعیین شده با مبلغ قرارداد مشخص، کار باید به شرکت تحویل داده شود. چون بسیاری از کارهای انیماتور به صورت سفارشی و پروژه ای است، برخی انیماتورها به صورت کارمندی مجازی از هر کجای کشور برای یک شرکت کار می کنند یعنی مشخصات کار را از شرکت تحویل گرفته و پس از آماده شدن، کار را برای شرکت می فرستند.

در خصوص میزان استخدام و وضعیت بازارکار انیماتور در ایران آمار مشخصی در دسترس نمی باشد. به طور کلی رقابت در این کار بسیار شدید است. متاسفانه برخی سازمان ها و شرکت ها به صورت رابطه ای کارهای خود را به انیماتورهای مورد نظر خود می دهند. از طرفی در سطح حرفه ای در انیمیشن سازی ضعف های زیادی وجود دارد مثلا گاهی به دلیل نبود تخصص کافی در بررسی نمونه کار چند انیماتور در یک سازمان، انیمیشن های بهتر و برتر نادیده گرفته شده و انیمیشن های سطح پایین تر مورد پذیرش قرار می گیرد.

مطالعه کنید:  پشت صحنه Ryse: Son of Rome

به طور کلی چون این صنعت به خوبی در کشور ما شکل نگرفته و حمایت های لازم از آن صورت نمی گیرد (مثلا به جای حمایت از تولید انیمیشن ایرانی، تعداد زیادی انیمیشن خارجی خریداری می شود)، کار در این حوزه سخت است. فردی که می خواهد وارد انیمیشن سازی شود، باید علاقه، پشتکار و امید زیادی داشته باشد تا بتواند به موفقیت دست یابد.

 

انیمیشن سازی در ایران با مسایل و مشکلات زیادی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

 

·        نبود حمایت و بودجه کافی از سوی بخش دولتی برای ساخت انیمیشن

 

·        حضور بسیار کم رنگ و نادر بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در ساخت انیمیشن

 

·        عدم تفکیک وظایف در فرآیند ساخت و نبود نیروی متخصص مربوط به بخش های مختلف تولید انیمیشن از جمله فیلمنامه نویس انیمیشن، مدیر تولید انیمیشن و… ( در نتیجه معمولا همه کارها بر عهده کارگردان می باشد)

 

·        حاکم بودن رابطه به جای ضابطه در بعضی بخش های بازار انیمیشن سازی مثلا گاهی در انتخاب انیماتور برتر برای تولید انیمیشن، به جای بررسی دقیق سوابق و مهارت های همه داوطلبان، انیماتور نهایی بر اساس رابطه انتخاب می شود.

 

·        نبود تقاضا و بازار بین المللی برای انیمیشن های ایرانی

 

وضعیت استخدام انیماتور در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

 

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام در این شغل بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲، رشد۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۱ درصد می باشد.

 

 

میزان درآمد انیماتور

 

انیماتورهایی که در شرکت های خصوصی استخدام شده اند، بنا به میزان تخصص، مهارت، تجربه و توافقی که با شرکت روی میزان حقوق خود کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۴ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد انیماتور نیز استخراج شده است.

 

برای انیماتور حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک انیماتور در اواخر سال ۱۳۹۴، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۵۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۳۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. در تصویر زیر می توانید درآمد انیماتور را با تعدادی دیگر از مشاغل هنری مقایسه کنید.

 درآمد ماهانه انیماتور در ایران

 

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله انیماتور می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد انیماتور از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق انیماتور نیز افزایش می یابد.

مطالعه کنید:  جلوه های ویژه ی بکار رفته در سریال «بادبان‌های سیاه»

 درآمد انیماتور در ایران به تفکیک سابقه شغلی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

انیماتوری که به صورت مستقل و قراردادی کار می کند، درآمدش وابسته به میزان فعالیت و تعداد قراردادهای او است. معمولا توانایی، مهارت و تجربه انیماتور در میزان کسب درآمد او بسیار موثر است. هر چه او بتواند قراردادهای بیشتری ببندد، مسلما درآمد بالاتری خواهد داشت.

 

میزان درآمد انیماتور در برخی کشورهای جهان عبارتند از  :

 

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل۵۸٫۵۱۰  دلار (متوسط درآمد همه مشاغل ۳۳٫۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۱,۴۰۰ دلار بوده است.

 

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار حدود ۳۰٫۵۰۰ دلار، برای افراد با تجربه بین۴۶٫۰۰۰  تا۶۱٫۰۰۰ دلار و برای افراد مستقل بسته به نوع قرارداد متفاوت می باشد.

 

 

شخصیت های مناسب این شغل

 

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

 

INTP: این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.

ESTP: این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارها و مواد مختلف کار کند. او عاشق هیجان و کارهای نشاط آور است.

 

منبع: iranianpath ، irantalent

این مطلب چقدر مفید بود؟

به این پست امتیاز دهید!

متوسط آرا ۲٫۶ / ۵٫ ۵

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهید!

Leave a Response

7 + = 11

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.