اخبارمقالات

۴ راه ساده برای سریع کردن سیکل ها

5.46Kviews
۳٫۷
(۶)

رندر بلندر

آیا می دانید موتور رندر داخلی بلندر دیگر وجود ندارد ؟

این تصمیم حدود ۲ سال پیش گرفته شد که دیگر موتور داخلی رندر وجود نداشته باشد و بیشتر روی سیکل ها یا چرخه ها تاکید شود . به دلایلی این خبر منتشر نشد بنابراین در این جا به آن می پردازیم .

این به چه معنا است ؟

سرعتاین بدان معناست که در آینده بلندر (Blender) تنها به سیکل ها محدود خواهد شد . اگر تا به حال به سیکل ها روی نیاورده اید حالا باید به این موضوع توجه کنید و از راهنمای موجود استفاده کنید .

سیکل ها می توانند سریع هم باشد ، حتی سرعت آنها می تواند سرعت قابل رقابت با رندر داخلی هم باشد . اما باید چیزهایی در رابطه با آن بدانید .

به گفته یکی از توسعه دهندگان کمپانی یعنی توماس دینگز : ” موتور رندر داخلی برای بالا رفتن سرعت طراحی شده بود اما اگر می خواستید کار را به صورت طبیعی نشان دهید باید بخش هایی را در آن روشن می کردید . سیکل هم می توانست به صورت دیگری این کار را انجام دهد . سیکل برای سرعت ساخته نشده بلکه برای واقعیت گرایی ساخته شده است اما اگر بخواهید سریع هم باشد باید بخشهایی از آن را خاموش کنید ” .

صحبت های بالا را توماس در مصاحبه ای که در کنفرانس سال ۲۰۱۲ بلندر انجام شد به زبان آورد ، بنابراین بدون صحبت بیشتر سریع سراغ ۴ راه برای سرعت بخشی به سیکل می رویم .

۱ – به رندر کردن GPU سوئیچ کنید

البته برخی از شما ممکن است این حرف را ساده بیانگارد و بگوید که کاملا این امر مشخص است اما بسیاری از کاربران نمی داند که رندر کردن GPU چه قدر سریع تر است .

برای نمونه می توانید صحنه زیر را ببینید (صحنه بنچ مارک یا ارزیابی BMP)  :

رندر GPU

کار رندر در CPU یا پردازنده مرکزی ۹ دقیقه و ۳۴ ثانیه طول کشید در حالی که کار رندر در GPU  تنها ۴۶ ثانیه به طول انجامید .

بله درست است تنها با تغییر دادن یک بخش کار می توانید کار را ۱۲ برابر سریع تر کنید برای سریع تر کردن رندر این کار بهترین و دم دست ترین کار است .

مطالعه کنید:  گزارشی از «آنیماسایورس»، جشنواره انیمیشن در یونان

برای فعال کردن رندر GPU به مسیر زیر بروید :

File / User Preferences / System و بعد در زیر بخش ابزار محاسباتی روی Cuda علامت بزنید . سپس در پنل رندر می توانید وسیله را به GPU تغییر دهید .

توجه : رندر کردن GPU تنها در حال حاضر بر روی کارت های گرافیکی NVIDIA انجام پذیر است . پشتیبانی از کارتهای AMD به دلیل محدودیت درایور و سخت افزار فعلا انجام نشده است .

۲ – تعداد حرکت های نورانی (انعکاس نور) را در صحنه کاهش دهید .

حرکت ها در سیکل

( مقایسه تغییر حالت حرکت ها در سیکل )

یکی از بزرگ ترین دلایلی که سیکل کار رندر خود را بسیار آهسته انجام می دهد محاسبه حرکت های نور می باشد .

شاید بپرسید حرکت نور چیست ؟

حرکت های نور حرکت های غیر مستقیمی هستند که از دیوارها و دیگر اشیاء منعکس می شوند . این کار باعث می شود که صحنه در مقام مقایسه با رندر داخلی بسیار جالب تر به نظر برسد .

با این حال این واقعی گرایی زمان رندر را بالا می برد .

به صورت پیش فرض بیشتر حد حرکات نور روی ۸ تنظیم شده است که به نظر بسیار بالا است . ما از سیکل بسیار استفاده کردیم و معمولا هیچ وقت بیشتر از ۴ حرکت نوری برای نشان دادن واقعی گرایی در آن به نظرمان نیامده است که ضرورتی داشته باشد .

برای تغییر دادن تعداد حرکات نور می توانید به پنل رندر بروید و زیر قسمت مسیر های نور می توانید بخش مورد نظر را پیدا کنید مقدار حداقل را روی صفر تنظیم کنید و مقدار حداکثر را مقداری کمی بدهید . روی صحنه ای که در نظر دارید عدد را تغییر دهید تا به یک نتیجه خوب با حالت واقعی برسید و در عین حال زمان رندر را زیاد بالا نبرید .

برای بهتر کردن کار می توانید برای مسیرهای مختلف نور به صورت جداگانه بخش های مختلف حرکت های نور را تنظیم کنید در مثال بالا مقدار انتقال را بیشتر از مقدار پخش و پراکنش نور و همچنین میزان براق بودن و انعکاس روی آبجکت در نظر گرفته ام زیرا هر چه قدر این مقدار کمتر شود زمان رندر کمتر می شود .

مطالعه کنید:  شوریل 2017 رندر انجین RenderMan

۳ – اندازه تایل یا کاشی ها را تغییر دهید

دیگر روش جالب اما کمتر شناخته شده که باعث کم شدن زمان رندر می شود تغییر اندازه کاشی ها یا تایل می باشد .

کاشی ها چه چیزی هستند ؟

کاشی ها همان مربع های کوچکی هستند که زمانی که بلندر در حال رندر کردن کار است در صحنه ظاهر می شوند .

تایل ها در بلندر

اگر برای هر دقیقه یک دلار به من می دادند من آن یک دلار را صرف نگاه کردن این مربع ها می کردم و خود را بازنشست می کردم .

تایل ها بسیار جالب هستند زیرا به پردازش گر اجازه تمرکز روی بخش های کوچک تری از صحنه را می دهند و حافظه را بهینه می کند بنابراین کار کِرَش نمی کند .

بلندر همواره قابلیت تغییر تایل ها را داشته اما اخیرا قابلیتی گنجانده شده که اندازه تایل ها را هم می توانید تغییر دهید که این موضوع در تصویر زیر کاملا نشان داده شده است .

تایل در بلندر

بله درست است تایل ها دیگر تنها با تعدادشان مشخص نمی شوند بلکه اندازه آن ها به پیکسل هم قابل تغییر است . این کار به این دلیل به نسخه های جدید تر اضافه شد که اندازه های خاصی از تایل سریع تر از اندازه های دیگر رندر می شوند ( اگر اندازه های مورد نظر برای تایل را نمی توانید تغییر دهید می توانید آخرین نسخه بلندر را دانلود کنید ) .

ما برخی از آزمایش ها را روی صحنه ای انجام دادیم و در آن صحنه به نتایج زیر رسیدم .

اندازه تایل بلندر

بله تایل ها بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید روی رندر  اثر می گذارد .

جالب این که سریع ترین زمان ممکن برای پردازنده مرکزی در پرازنده گرافیکی آهسته ترین نتیجه رندر را می دهد . این به آن دلیل است که GPU تنها در یک لحظه یک تایل را می تواند پردازش کند بنابراین از تایل های اضافه نمی تواند بهره گیرد .

به طور خلاصه اندازه تایل به صورت بهینه برای کارت گرافیکی ۲۵۶ x 256 و برای پردازنده ۱۶ x16 می باشد . اگر این مقادیر برای شما خوب کار نکرد سعی کنید اندازه ها را ضرایب ۲ در نظر بگیرید مثلا ۱۲۸ ، ۲۵۶ ، ۵۱۲ ، ۱۰۲۴ زیرا پردازنده روی این اعداد سریع تر کار می کند .

مطالعه کنید:  «ملانصرالدین» ساخته شد.

۴ – نمونه ها یا سمپل های خود را کاهش دهید

بله همه تقریبا این مورد را می دانند اما نمونه ها بزرگ ترین مسئله ای هستند که زمان بر می باشد بنابراین باید به آن اشاره شود .

نمونه ها یا سمپل ها چه چیزی هستند ؟

سمپل ها نویزهایی هستند که زمانی که رندر انجام می شود در صحنه  ظاهر می شود . در پنل رندر می توانید تعداد سمپل ها را تعیین کنید و زمانی که بلندر به آن عدد رسید دیگر فراتر نخواهد رفت . هر چه سمپل ها بیشتر باشند زمان رندر افزایش می یابد اما تصویر هم شفاف تر می شود .

سمپل های بیشتر معمولا خوب هستند اما در نقطه ای هست که هر چه سمپل اضافه بیشتری کنید نتیجه کار تغییر خاصی نمی کند .

این ۲ مثال را ببینید :

زمان رندر(۲۰۰۰ سمپل زمان رندر ۹ دقیقه )

سمپل زمان رندر(۵۰۰۰ سمپل زمان رندر ۲۱ دقیقه)

آیا واقعا به ۳۰۰۰ اضافه نیاز دارید ؟ فقط در صورتی که یک پیکسل شناس باشید می توانید متوجه تفاوت این ۲ صحنه شوید . و اگر متوجه این تفاوت شوید می توانید به هرحال کار را داخل فتوشاپ کرده و نویز های اضافه را حذف کنید .

اگر تنها یک عکس را بخواهید رندر کنید ۱۲ دقیقه ای که زمان رندر اضافه شده است تغییر خاصی در کار شما نمی دهد اما اگر یک انیمیشن را رندر کنید چه ؟ در این صورت تعداد فریم ها باعث می شود که این زمان بسیار بالا برود .

چیزی که می خواستم بگویم این بود که : زیاد سمپل ها را بالا نبرید زیرا بیننده به هر حال متوجه آن نخواهد شد . آزمایش کنید و ببینید که چند سمپل می تواند کار را به صورت خوب دربیاورد .

آیا نظر دیگری راجع به سریع کردن سیکل دارید ؟ خوشحال می شویم ما را از این کار مطلع سازید . 

این مطلب چقدر مفید بود؟

به این پست امتیاز دهید!

متوسط آرا ۳٫۷ / ۵٫ ۶

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهید!

1 Comment

  1. سلام
    چند وقته می خوام cuda رو تووی فدورا فعال کنم ولی نمیدونم بعد از نصب چرا گزینه cuda تووی تنظیمات بلندر فعال نمیشه.cuda رو با استفاده از مخازن nvidia نصب کردم .
    کارت گرافیکم gts 250

Leave a Response

+ 38 = 45

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.